Kırklareli Vize

Tarihi ve kültürel mirası ile Vize ; eşsiz güzellikleteki bir Kırklareli ilçesi Vize.Doğal mimari yapısı ile bir cennet bahçesini andıran semtin eski dönemlere ait pek çok anısı da var. Tarihi geçmişinde Bida, Bizye, Vissa, Bizya ve Vizilli gibi farklı isimlerle anılan ve şimdi ki adı vize olan ilçenin tarihi Yunan mitolojik çağ ve Bizans dönemlerine dayanmaktadır.

Geçmiş tarihte Trak kralları aracılığı ile son ismini yani Vize adını alan semt su kaynakları açısından oldukça geniş bir alana sahiptir. Ki eski dönemlerde bilinen en önemli ve büyüklüğü Dünya ya yayılmış en görkemli tarihi yapı olarak Roma su yolu bulunmaktadır. Vize nin  havası, suyu, bağı, bahçesi de bambaşka…

Vize

İstanbul ve Edirne arasında bir cennet mekanı olan Vize Türk milletinin sıkı sıkıya bağlılığını kazanmış önemli bir tarihi mekandır.Trakya’ da pek çok semt arasında hemen hemen herkes çe bilinen Vize Doğu Roma da yaşanan zenginlik ve refah (parlak) dönemlere de tanıklık etmiştir.

 • Vize de Bulunan Önemli Tarihi Yapılar ;Gemikaya Kaya Sunağı ve Karakoçak Tepe
 • Engin Beksaç ın yürütmüş olduğu çalışmalar ile Traklara ait dönemden kalma eserler Karakoçak Tepesi ve Gemikaya Kaya Sunakları dır..Vize de önemli stratejik mekanlar arasında yer alan  bu tarihi dokuların kutsallık özelliği olduğuna inanılır…
 • Küçük Ayasofya Kilisesi;

  İnşaası VI. yy da tamamalanmış olan Kilise Bizanslar döneminde Dionysos anıtının üst bölümüne ayrıntılı bir imar planı ile yapılmıştır. İçerisinde ki birbirinden bağımsız 5 sütün sonraki dönemlerde parçalara bölümlendirilerek son şeklini almıştır.   Azizelik sıfatına sahip olan Maria nın mezar ve anıtının da bulunduğu Vize de  tarihi Bizans dönemine ait pek çok değerli taşlarda günümüze kadar süregelmiştir. Osmanlı medeniyetleri döneminde ibadethane şekline dönüştürülen mekan 1997 senesinde Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi bölümü öğrencileri ve Kırklareli Üniversitesi nin yürüttüğü bakım ve temizleme çalışmaları ile tarihi iştihamını tüm canlılığı ile devam ettirmektedir.

 • Antik Tiyatro;

  İlk antik tiyatro olma özelliğini taşıyan tarihi mekan; Kırklareli Ünüversitesi ve öğrencileri tarafından yapılan Vize Çömlektepe Höyüğü kazısı ile tamamına yakın şekilde kalıntılar arasından çıkartılmıştır. Kültürel etkinliklerin yoğun olduğu Roma da Geç dönem olarak adlandırılan zamana aittir. Yapılan kazılar ile antik tiyatro cavea – oturma yerleri, parados – arada bağlantıyı sağlayan yollar , orkestra kısımları ve skena sahne bölümü bugün Vize ilçemize renk katmaktadır. Yapılan kazı çalışmaları sırasında Bizans ve Roma imparatorluğu dönemlerine ait olan pek çok tarihi sahne yapıları , heykeller bugün Kırklareli Müzesi nde yer almaktadır.

 • Vize Kalesi

               Vize kalesinin yapımı tahmini olarak Milattan Önceki dönemlere dayanmaktadır. Sonraları ise Jünstinyen aracılığı ile yeniden inşaa edilerek Bizans Dönemi ne damgasını vurmuştur. Oldukça etkili bir harç ile sıra sıra kesilen büyük taş yığınlarının birbiri üstüne devrilmesi tekniği ile ihya edilen Vize Kalesi mavimsi taşlarla bezenmiştir. Bizansta Geç Dönem olarak adlandırlan zamanlarda meydana gelen kale iki bölümden oluşur. Dış ve iç kaleleri nin inşasına Commenler döneminde XII.yy sonlarında başlanmış ve tamamlanması da  Paleoglar devri ni bulmuştur. İri yapılı taş yığınları ile inşası tamamlanan eser bugün Hale Vize de tarihi görkemi ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

 Vize Kıyıköy

 • Tümülüsler

   Trak Krallığının önemli simgesi, ve büyük insanlara ait Tümülüslerin olduğu yapılan incelemelere göre Vizeye bağlı küçük köylerde , kırk tan fazla bulunduğu  müzeye bağlı kayıtlardan anlaşılmaktadır. Harflerle sembol edilen bu tümülüsler günümüze kadar canlılığını korumaktadır. İstanbul da Arkeolo ji ye meraklı olanların yakından takip ettiği ARKEOLOJİ MÜZESİ nde halen mevcuttur.

 

 • Kıyıköy Doğal Tarihi Güzellikleri

Kırıkkale nin Vize ilçesi tarih kokan havasının yanında doğal güzellikleri ve mimarisi ile de bilinen oldukça şirin bir semttir. İlkbahar ve yaz aylarında tatilcilerin uğrak mekanlarından olan Vize ye bağlı bir yerdir. Turizm sezonu açısından yazları oldukça verimli geçer Kıyıköyde … Tarihi dokuya şahitlik yapan Kıyıköy ün en ünlü manastarı Ayanikola dır. Özellikle uçsuz bucaksız kumsalları ve küçük sempatik pansiyonları ile insanların ilgi odağıdır. Balık tutkunları da Kıyıköy de ister avlanabilir isterseler de nefis balık lokantalarında keyifli anlar yaşayabilirler. Genelde yaz mevsimlerin de İstanbul daki tatilciler tarafından tercih edilen Kıyıköy de denizin görüntüsü birbaşka..  Doğal yapısı tıpkı yabancı orman görüntüsünü andıran Kıyıköy ormanlarında  pek çok yabani hayvanda barınmaktadır..

 

 • Panayır İskele Plajı

Vize de şirin bir sahil kasabasında yer alan Panayır İskelesi Kışlacık Köyü mevkinde yer alır. Plajların oldukça geniş yer kapladığı Vize de İskele plajının ortalama uzunluğu ikiyüz metredir. Sahilinde ki ince – yumaşık kumlarıile Plaj ; su gibi duru deniziyle de yazın oldukça kalabalık oluyor.

 

 •  Karstik Yapılar:

Vize ilçesinde en dikkat çeken şey de karstik yapıdaki farklı oluşamlardır. Trakya da ki pek çok karstik  kökenli mağara Vize ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. En bilinen ve en önemlileri ise ; Domuzdere Mağarası, Kızılağa. Köyü civarında bulunan Kurudere Mağaralarıdır.

Yenesu Mağarası ise inanılmaz doğa manzarası ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Özellikle turizm sezonunda canlılık göstermesi ile bilinen bu yer ciddi bir turizm potansiyeline sahiptir.

Yenesu Mağarasının içerisinde sarkıtlar, dikitler, ve tarihi dokuyu oldukça iyi yansıtan duvar süslemeleri ve damlataşları vardır. Yörede yer alan Aksicim ve Bal kaya köy bölgeride temiz havası ile doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin tercih ettikleri önemli bir yerdir. Manastılar da tarihi yansıtmada oldukça önemli yapılardır. Bölgede iki ufak motel ve balık avlama alanları bulunmaktadır.

Vize ilçesi merekzin toplamda üç adet otel vardır. Bölgede ki en güzel görünümlü ve en görkemli turistik yeri olan Trak Otel vize merkeze oldukça yakındır.

 • Vize ye Seyehat

Vize de pek çok seyahat firması da bulunmaktadır. Komşu ilçelere kolay ulaşımı sağlayan bu seyahat acentaları ile görüşüp günübirlik geziler de düzenleyebilirsiniz.

 • Restaurant ve Lokantalar

  Sabah kahvaltılarınızı tarihi su değirmemeninin gölgesi eşiliğinde yapabileceğiniz şık restaurantlardan Doğa  Lokantası. Özellkle balık tutkunları nın vazgeçilmez mekanıdır. Sergen yöresinde bulunan Yayla veya Şanlı et restaurantları da damak zevkinizi farklı lezzetlerle buluşturuyor. Vize merkez de yer alan meşhur Çamlık Resturant ta nefis ev yemekleri ile damak zevkinize hitap eden oldukça şık bir yer..

Deniz Feneri Restaurant, Meşhur  Teyfiğin Yeri ,  Son Tango Restoran   ve Yakomoz Lokantası alternatifler arasında..

Bu yazı 19756 kez okundu.

Etiketler: ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. defne su bilcan
  01 Mart 2010

  çok işime yaradsııı hep bu siteyi kullanıyom zaten  süper bi siteeeeeeeeee

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz