Nasıl Alınır ?

VİZE NASIL ALINIR?
Her ülkenin vize almak için başvurabileceğiniz, konsolosluklar, büyük elçilikler gibi temsilcilikleri vardır. Vize başvurusunda bulunurken, hangi amaçla vize alacağınızı önceden belirleyip (çalışma vizesi, öğrenci vizesi, turist vizesi vb.) ona uygun formu doldurduktan sonra ilgili makamdan görüşme için randevu almanız gerekmektedir. Her ülkenin istediği dökümanlar farklılık göstermektedir. Buna göre görüşmeye gitmeden önce, sizden istenen belgelerin, almak istediğiniz vize için uygun ve tam olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Böylece vize için başvurduğunuz ülke için bir risk teşkil etmediğinizi ve o ülkeye yasa dışı yollarla kaçmayı planlamadığınızı kanıtlamış olursunuz. Bundan sonra yapılması gereken tek şey, mülakat sırasında karşınızdaki görevliyi bu konuda ikna etmek olacaktır.
Genel olarak her ülke için istenen belgeler aşağı yukarı aynıdır.
Turistik Vize başvurularında sizden istenen belgeler;
Eğer çalışıyorsanız,

Pasaport Çeşitleri

 • Hangi şirkette nekadar süredir çalıştığınızı gösteren imzalı bir yazı,
 • SSK sicil kaydınız,
 • Şirketin ticaret sicil kaydı, imza sirküleri, vergi levhası,
 • Maaş bordronuz,
 • Banka hesabınızın dökümü,
 • Kredi kartlarınızın fotokopisi,
 • Üzerinize kayıtlı olan gayrimenkul, araba vs. belgeleri,
 • Gideceğiniz ülkeye olan uçak bileti ve otel rezervasyonu,
 • Varsa sağlık sigortanızın fotokopisi

Öğrenciyseniz, ailenizden bu belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Ayrıca öğrenci kimliği ve ailenizin sizin seyahatinize sponsor olduğunu gösteren bir yazı gerekmektedir.
Ticari Vize almak için genel olarak beklenen belgeler, turist vizesine ilave olarak, gidiş nedeninizi belirten toplantı veya seminer vs. davetiyesi, görüşeceğiniz şirketten size gönderilmiş bir yazı gibi belgeler vizeyi almanızı daha da kolaylaştırmaktadır.
Akraba Ziyareti Vizesi almak için turistik vize için istenen belgelere ilave olarak davet mektubu gerekmektedir. Ancak mülakat esnasında görevliyi, yasa dışı göçmen olarak o ülkeye yerleşmeyeceğinize dair ikna etmeniz daha çok gerekli olabilir.
Öğrenci Vizesi alırken eğitim masraflarını sizin karşılamanız halinde turistik belge için gerekli belgeleri ve eğitim amaçlı gideceğiniz okuldan, size gönderilmiş olan ve kabul edildiğinizi gösteren bir yazı gerekmektedir.
Tüm bu vize işlemlerini bir tur şirketi aracılığıyla, aynı belgeleri temin etmek suretiyle gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı ülkelerin vize başvuruları ve vize işlemleri için şahsi başvuru gerekmektedir.

VİZE ALINIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN İP UÇLARI

Eğer amerikan ve şengen vizeniz varsa ozaman bazı ülkelere vize almak kolaylaşıyor. Mesela amerikan vizeniz varsa ozaman meksika vizesi almanız kolaylaşıyor. Pasaportunuzda Amerikan vizenizin olması, şengen vizesinin süresini uzatabiliyor. İsrail vizesi, dikkat etmeniz gereken noktalardan birisidir. Pasaportunuzda İsrail vizesinin bulunması, bazı Arap ülkelere girişi zorlaştıracağı gibi, aynı şekilde pasaportunuzdaki Arap ülkeleri vizeleri de İsrail’e girişinizi zorlaştırabilir. En rahat olan ülkeler Uzak Doğu ülkeleri. Mesela Tayland gibi bazı Uzak Doğu ülkelerine giderken vize almanıza gerek yoktur.

BAŞVURUNUZUN REDDEDİLMESİNİN NEDENLERİ NELER OLABİLİR

Eğer bir işiniz yoksa ve çalışmıyorsanız, maddi gelirinizi belgeleyemiyorsanız büyük bir ihtimalle vize başvurunuz reddedilecektir. Çünkü vize almanız için sizden beklenen şey, öncelikle bu seyahati yapabilecek ve orada bulunduğunuz sürece size yetebilecek maddi gücünüzün belgelenmesi olacaktır.
Ayrıca geçmişinizde herhangi bir yasa dışı olaylara karışmış olmak, herhangi bir mahkumiyet olması halinde Konsolosluk’ta soru işareti oluşturmaktadır.
Tüm bunların dışında, Konsolosluklar hiçbirimizin bilemeyeceği nedenlerle de vize başvurunuzu redededebilirler.
Vizenizin reddedilmesi halinde ister bir sonraki ay, isterseniz 2 yıl sonra başvurabilirsiniz. Çünkü vizenizin bir defa reddedilmesi, bir daha alamayacağınız anlamına gelmiyor. Ancak bu süre içerisinde durumunuzu değiştirmemişseniz, yapacağınız başvurunun hiçbir faydası olmayabilir. Eğer reddedilme sebebinizi biliyorsanız ve mesela işiniz ve geliriniz olmadığından dolayı reddedilmişseniz, daha sonraki yapacağınız başvurunuzda bu sebebin ortadan kalkmış olması ve çalışıyor olmanız, vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilir.

Kolay Vize Nasıl Alınır Şartları Gerekli BelgelerVize İşlemleri

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  07 Şubat 2014

  Evraklarınızı toparlarsanız ve eğer pasaportunuza red vurdularsa pasaportunuzu değiştirirseniz başvuru için yardımcı oluruz. Red kağıdınıda ekteki evraklarınızla getirmenizi tavsiye ederim. Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 2. serdal boz
  08 Ocak 2014

  bende sömestır tatili için ailece baş vurdum red verdiler. oysa bir acenta aracılığıyla yaptım işlemleri sıkıntı olmasın diye bir şirkette yüzde elli ortaklığım var iki evim bir arsa arbam var hatta acente kişi dört bin yeter dedi ben daha fazlası vardı ama olmadı çocuklar çok üzüldüler ben gitmek istemiyorum soğudum ama çocuklar çok istiyor

 3. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  İngilizce bilmeniz çok şart değildir. Ama vizeye başvuru yapacaksanız Amerika’da nasıl iletişim kuracaksınız diye sorabilirler.

 4. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Ablanızdan orjinal davetiye, Öğrenci belgeniz ve Anne Babanızdan ne iş yapıyorsa onların evraklarını toparlarsanız başvuru için yardımcı olmaktayız. Acentamıza sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 5. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Turistik Amaçlı başvuru yapmak isterseniz vize için yardımcı oluyoruz. Ama evlilik yapıp Aile birleşimi başvurusu yapmak isterseniz o başvuruyu şahsen konsolosluğa yapmanız gerekir. Eşiniz işveren, çalışan yada Emekli olmasına göre ervak toparlar ve maddi durumunu gösteren Tapu, araç ruhsatı, içinde bakiyeli banka hesap cüzdanını eklerseniz yeterli olmaktadır. Duruma ve eşinizin evraklarına göre sizden bir davetiye gelmesinde fayda olabilir. Gerekli evraklar ve detaya sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 6. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Sabıka olarak suçunuz olmadığu sürece problem teşkil etmemektedir. Express olarak 3 günde vize başvurunuz çıkmaktadır İşveren, çalışan yada Emekli olmanıza göre evraklarınızı toparlarsanız Acentamız başvuru için yardımcı olmaktadır. Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 7. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Evraklarınızı toparlarsanız ve gönderirseniz buna göre yüzde olarak vize alıp, alamıyacağınız konusunda bilgi verebiliriz. Gerekli evrak ve detaya, mailden, sitemizden http://www.hollandavize.net yada 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz