Vize İşlemleri

Vize İşlemleriSeyahatlerinizden önce, vize işlemleri ile ilgili bilgiye sahip olmanız, gereksiz zaman kaybına yol açabilecek birçok formaliteden kurtulmanızı sağlayacaktır.

Karşılıklı protokoller sonucunda birçok ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemektedir. Bu yüzden seyahatleriniz öncesinde gidiş amacınızla ilgili olarak gerekli evrakları tamamlamanız ve vize başvurusu nu en az 1 ay öncesinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Genel olarak sizden istenecek evraklar, seyahatinizin amacını belirtmeniz ve kanıtlamanız yönünde, ayrıca Türkiye’ye dönüş yapacağınıza yönelik yeterli kanıt olması yönünde olacaktır.

Ziyaret amacına göre vizeler ticari vize, öğrenim vizesi, turist vizesi, çalışma vizesi, transit vizesi vb. gibi farklı gruplara ayrılır. Her vizeye göre istenen belgeler farklıdır.

VİZE ALMAK İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

Gidiş amacınıza göre alacağınız vizeler için istenen ortak belgeler: son altı ay içinde çekilmiş arka fonu beyaz olan vesikalık fotoğraf (genellikle 2 adet), seyahat sağlık sigortası (Schengen ülkeleri için 30,000 Euro teminatlı), vize başvuru formunun eksiksiz ve kendi imzanızla doldurulması gerekmektedir. Otel ve uçak rezervasyonlarını ve pasaportunuzun en az 6 ay süreli ve yeterli boş sayfalara sahip olduğundan emin olmalısınız.

İşverenlerin vize başvuruları için hazırlamaları gereken evraklar: şirketin antetli kağıdına yazılı bir vize talep dilekçesi, şirketle ilgili bazı belgelerin fotokopileri (vergi levhası, ticaret veya sanayi odasından alınmış faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari gazete) gerekmektedir. Ayrıca banka cüzdanları ve varsa gayri menkul fotokopileri gerekmektedir.

Ücretli çalışanların ise işverenlerden istenen belgelere ilave olarak, S.S.K. işe giriş belgesi, maaş bordroları (genellikle son üç aylık), ve tarafınızdan ilgili makamlara yazılmış bir dilekçe gerekmektedir.

Ayrıca emeklilerden emeklilik cüzdanı ve hesap cüzdanı, öğrenciler için öğrenci belgesi ve anne babalarının gelir belgeleri, ev hanımlarının ise gayri menkul fotokopileri ya da eşine ait şirket bilgileri gerekmektedir.

Eş ve çocuklarınız için ise ayrıca vize formu doldurmanız ve kendilerine imzalatmanız gerekmektedir. Hepsinin seyahat sağlık sigortası ve öğrenci olanların öğrenci belgeleri gerekmektedir. Büyük elçiliğe veya Konsolosluğa hitaben yazılmış olan her biri için hazırladığınız dilekçeyi başvuruda sunmalısınız.

BİR ACENTE ARACILIĞIYLA VİZE İŞLEMLERİ

Vize başvurularınızı (şahsen başvuru gerekmeyen durumlarda) bir acente aracılığıyla yapmanızın faydaları elbette vardır. Size özgü durumunuzu değerlendiren bu alandaki tecrübeli kişiler, sizi doğru yönlendirebilir ve vize alımınızı daha çok kolaylaştırabilirler.

Hangi evrağı nereden nasıl alacağınız, hangi evrakların sizden isteneceği konularında sizi doğru yönlendirebilirler. Önceden reddedildiğiniz başvurunuzu nasıl onaylatabileceğiniz, yetersiz belgelerle başvurunuzu nasıl en etkili hale çevireceğiniz konularında uzman görüşlerine ihtiyacınız olabilir.

Ayrıca oturum izni, çalışma vizesi, evlilik ile ilgili belgeler, karşılaşabileceğiniz problemler hakkında uyarılar ve ip uçları, seyahatinizi ekonomik olarak gerçekleştirebileceğiniz bilgiler bu uzmanlar tarafından verilebilir.

Bu yüzden belli bir komisyon miktarını gözden çıkarıp, bir uzman acente aracılığıyla vize işlemlerini gerçekleştirmeniz her zaman daha güvenli olacak ve zaman yönünden oldukça kazançlı çıkacaksınız.

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  03 Ocak 2014

  yeterlidir.

 2. gizem atas
  18 Aralık 2013

  annem evli babamla birlikte gidicek ümreye ama evlilik cüzdanını taşınma esnasında kaybetti. sadece nüfüstan vukatlı belge alması yeterlimi vize için.

 3. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  http://www.vize.net/amerika-vize-islemleri.html sayfamızda yazan evrakları toparlayarak size tekrardan vize almamız gerekmektedir.Topladığınız evraklarla acentamıza başvurursanız size yardımcı olabiliriz acentamıza 02122407045-05334593400′dan telefonlardanda ulaşabilirsiniz.

 4. derya girit
  19 Ekim 2013

  10 yıllık amerika vizem doldu.tekrarını çıkarmak için ne yapmam gerek.saygılar.

 5. Vize.net | Yanıt
  06 Eylül 2013

  Merhabalar kısa süreli yada sizin göndereceğiniz davetiye ile 90 güne kadar vize alabilir. Bu vize çalışma hakkı vermez ama yanınızda kalma hakkı verir. Bu şekilde Ziyaret amaçlı vizeye başvurmak isterse 0 533 459 34 00 nolu ofis telefonlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 6. necla gülmez
  18 Ağustos 2013

  türkiyeden avusturya ya gelmek isteyen arkadasim var ayni zamanda da calismak istiyor bu konuda yardimci olurmusunut

 7. Vize.net | Yanıt
  13 Ağustos 2013

  vize yenilemesi yoktur tekrardan aynı evrakları toparlayıp vize almanız gerekmektedir.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz