Vize için Gerekli Evraklar

VİZE İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Vize İçin Gerekli Evraklar

Her ülkenin vize uygulaması farklıdır. Bazı ülkelerin Konsoloslukları vize başvurularında sınırlı evrak isterken, bazıları oldukça fazla ve detaylı evrak isteyebilir.

Önemli olan, ibraz ettiğiniz evrakların istenen formatta, tam ve doğru olmasıdır.
Seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu’na başvuruda bulunduğunuzda hangi amaçla vize başvurusunda bulunduğunuzu belirtmelisiniz.

Bunun için gidiş amacınızı belirten, Konsolosluğa veya Büyükelçiliğe hitaben yazılmış bir dilekçe yeterli olacaktır.

 Gidiş amacınızı belirledikten sonra (turistik, ticari, öğrenim vs.), vize başvurunuzda gerekli belgeleri  de görüşmeye getirmeniz gerekmektedir.

Çalışanlar ve şirket sahipleri hemen hemen benzer evraklar ibraz etmeliler. Turistik amaçlı gezilerinizde sizden genellikle istenecek olan belgeler; şirketin antetli kağıdına yazılmış bir vize talep dilekçesi, şirketin vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri ve ticari gazete fotokopileri gerekmektedir. Banka hesap cüzdanları ve varsa gayri menkul tapu fotokopileri de gerekmektedir. Bordrolu çalışanların ise bu belgelere ilave olarak SSK işe giriş belgesi ve maaş bordrosu ibraz etmesi gerekmektedir.
Ticari amaçlı vize başvurusunda bulunanların, yukarıdaki evraklara ilave olarak, gidecekleri ülkedeki firma tarafından seyahat detaylarınızın belirtildiği, adınıza yazılmış ve imzalanmış (bazı ülkelerde ilgili makamlara onaylatılmış) davetiye gerekmektedir.
Öğrenim amaçlı vize başvurusunda bulunanlardan istenen belgeler genellikle şöyledir: 18 yaşından küçük olanların anne veya babasından almış olduğu muvafakatname, eğitim masraflarını nasıl karşılayacağını gösterir belgeler, öğrenim göreceği veya görmekte olduğu okuldan almış olduğu kabul yazısı ve anne ve babasının gelir belgeleri, şirket detayları gerekmektedir.
 
Turist vizesi almak için, emekli olanların emeklilik kartı ve hesap cüzdanlarını, ev hanımlarının eşleriyle ilgili çalışma belgelerini ve tapu veya kredi kartı fotokopilerini, öğrencilerin ise öğrenim gördükleri okuldan aldıkları öğrenci belgesini (18 yaşından küçüklerin anne ve babasından aldığı muvafakatname) ibraz etmeleri gerekmektedir.

Vize işlemleri için gerekli evrak ve belgeler gideceğiniz ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Gelişmiş ülkelere gitmek için öncelikli olarak vize işlemi yaptıracak olan kişinin maddi durumu önem taşımaktadır.

Şengen uygulamasına dahil ülkeler için vize başvurularında genellikle son altı ay içinde çekilmiş güncel 2 adet fotoğraf (arka fonu beyaz), 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası, tam doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu, otel ve uçak rezervasyonları ve geçerli bir pasaport (en az 6 ay süreli) gerekmektedir.

Eş ve çocuklarınız için ise ayrıca vize formu doldurmanız ve kendilerine imzalatmanız gerekmektedir. Hepsinin seyahat sağlık sigortası ve öğrenci olanların öğrenci belgeleri gerekmektedir. Büyük elçiliğe veya Konsolosluğa hitaben yazılmış olan her biri için hazırladığınız dilekçeyi başvuruda sunmalısınız.

Bu yazı 242970 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Abinizden orjinal sarı turisitik davetiye alırsanız, buna ek olarakta siz emeklilik evraklarınız, tapu araç ruhsatı, içinde bakiyeli banka hesap cüzdanı ve Vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi eklerseniz başvurusu için yardımcı olmaktayız. Gerekli evrak ve detaya ayrıca 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 2. mursel dural
  27 Aralık 2013

  merhaba ben emekliyim almanyada bulunan abimin yanına tururis olarak gidebilirmiyim daha önceden italyagittim almanyaya vizealabirmiyim

 3. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  sizin çalışan ögrenci emekli işveren olma durumunuza göre http://www.vize.net/hollanda-vize.html sitemizdeki evrakları toparlarsanız vize konusunda yardımcı olabiliriz. Acentamıza 02122407045-05334593400 dan ulaşabilirsiniz.

 4. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  http://www.vize.net/almanya-vizesi.html sayfamızda babanızın toplayacağı evrakları çalışan emeklı durumuna göre bulabilirsiniz sizde resmi davetiye kimlik ve oturma izni fotokopisi gönderdiğiniz takdirde vize konusunda size yardımcı olabiliriz.Acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 5. Aslolan ben
  23 Ekim 2013

  Ben almanyada yasiyorum.ve 6 aylik hamileyim.annemi ve babami buraya 3 aylik getirmek istiyorum.dogumda yanimda olmalarini istiyorum.babam türkiyeden emekli.esim alman vatandasi ve calisiyor.bende calisiyorum.vize basvurusu Icin neler yapmaliyiz

 6. havvatikan
  21 Ekim 2013

  Merhaba hollandada yasiyan ablam.nikah icin bana davetye gonderdi.vize icin nasil bas uru yapa agim.gerekli evraklar nelerdir

 7. Vize.net | Yanıt
  06 Eylül 2013

  İşverem, çalışan yada emekli olmanıza göre evraklarınızı toparlar ve maddi gelir durumunuzu gösteren evraklarınızı eklerseniz başvuru için yardımcı olmaktayız. Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz