Vize Formu

Devletlerin kendi aralarındaki protokollere göre bazı ülkelerin arasında, ülkeye girişi ve çıkışı kontrol etmek amaçlı vize uygulamaları vardır. Devletler kendi belirledikleri yasalarla, ülkelerine istediği kişilerin girmesine istemediklerinin girmemesine karar verme hakkına sahiptirler.

Her ülkenin elinde bir kara liste bulunmakta, bazı kişilerin o ülkeye girişleri her koşulda yasaklanmaktadır. Ayrıca sağlığı yerinde olmayarak o ülke için risk oluşturabilecek kişiler ve o ülkenin yasal düzenini bozabilecek kişilerin vize almaları da engellenmektedir.

Vize başvuruları nda bulunurken, gidiş amacınıza göre yaptığınız farklı vize başvuruları için ve o ülkenin şartlarına göre farklı vize formları bulunmaktadır.

Bu formları internet üzerinden, ilgili ülkelerin Konsolosluk web adreslerinden bulabilir ya da bazı Konsoloslukların bizzat kendisinden alıp, doldurup teslim edebilirsiniz.

Vize başvuru formlarını, ilgili ülkenin dilinde ya da İngilizce ya da bazı Konsolosluklar için Türkçe olarak tam ve eksiksiz bir şekilde, doğru bilgiler vererek doldurmalı, kendi imzanızla imzalamalısınız.

Başvuru formunun tam olarak doldurulması çok önemlidir. Sizin önem vermeyerek boş bıraktığınız bir yer, vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Mülakat sırasında ibraz edeceğiniz belgeler arasında verecek olduğunuz vize başvuru formuyla birlikte sizden istenen vesikalık fotoğrafların güncel çekilmiş fotoğraf olmaları önemlidir.

Örnek olarak, teslim edeceğiniz pasaportunuz eski tarihli is eve üzerindeki fotoğrafla sizin vereceğiniz fotoğraf aynı ise, bu başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Ayrıca vize formunu imzalamadan önce, pasaportunuzdaki imzanızla aynı olması gerektiğini unutmamalısınız. Bu da önemli detaylar arasındadır.

Örnek olarak: Türkçe ve İngilizce olarak sunulan İngiltere vizesi başvuru formunu doldururken İngilizce doldurmanız gereklidir.

İngiltere vizesi başvuru formlarını doldururken, enteresan bir ayrıntı olarak mutlaka siyah tükenmez kalemle veya dolma kalemle doldurma zorunluluğu vardır. Pasaporta kayıtlı olan çocuklar için ayrı bir form doldurulması gerekir.
Almanya vizesi formu yada diğer vize formları içinde farklı kurallar söz konusudur.

Buna göre her Ülkenin farklı kuralları ve beklentileri olmasından dolayı, başvuru formlarının nasıl doldurulacağını Konsolosluk web sayfalarından veya bir danışman acente yardımıyla öğrenebilir ve bu şartlara uygun olarak doldurabilirsiniz.

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Yabancı vatandaşlara Türkiye girişinde 15 ile 30 güne kadar turistik amaçlı vize verilmektedir. Yabancılar polisi yada Büyükelçiliklerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 2. sabri dik
  01 Ocak 2014

  merhaba iyi günler filipinler uyruklu nişanlım için evlilik amaçlı türkiyeye seyahat vizesi alabilirmiyim? davet mektubu vize almayı kolaylaştırırmı? şartları nelerdir. bilgi verirseniz sevinirim.

 3. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  Tabikide maddi gelirinizi gösteren belgeleriniz olmaması işi zorlaştıran bir durumdur size evrak konusunda yardımcı olmamızı isterseniz acentamıza telefonla 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 4. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  15 gunluk turistik vize sureniz olur lakin akrabanız var ise araştırma sırasında çıkacağı için size önerimiz davetiye getirerek başvuru yapmanız olucaktır.www.vize.net/almanya-vizesi.html sitemizden gerekli evrakları görebilirsiniz. Acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 5. bulent kavak
  21 Kasım 2013

  yunastana gitmek istiyorum çalışmıyorum bi yerde vize almam  için bi sıkıntı olurmu  üzerimde  arsa tapusu var

 6. kerim batmaz
  08 Ekim 2013

  ben kamu kurumunda kadroluyum, işçi kanuna göre çalışmakdayım.Buna istinaden,almanya ya turisttik amaçlı gitmek istiyorum.Nasıl bir evrak hazırlamam gerek,kaç gün kalabilirim turist olarak.

 7. Vize.net | Yanıt
  03 Ekim 2013

  ne iş yaptığınızı belirtirseniz gerekli ervakları gönderebiliriz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz