Umre

Umre VizesiUMRE VİZESİ

Umre hac zamanı (Zilhicce ayı) dışında, Müslümanların Kabe’yi ziyaret etmesine denir. Bu ziyareti yapanlar hacı olarak adlandırılmaz, mutemir yani “yarı hacı” olarak adlandırılırlar. Umre istendiği kadar çok yapılabilir. Umre, Kurban Bayramı’nda başlar ve Ramazan Bayramı’na kadar devam eder. İhram giyilerek yapılır, Mekke etrafında tavaf edilir. Umre yapmak isteyen kişi, Türkiye’den direkt Mekke’ye gidiyorsa, hava alanında ihram giyer.


Umre’ye Gitmek İçin Neler Yapmalı?

Umre’ye gitmek isteyenler, arzu ederlerse şirketlerle ya da Diyanet İşleri Başkanlığı kanalıyla gidebilirler. Örneğin Hacca gidenlerin %60’ını Diyanet İşleri Başkanlığı, %40’ını ise Türsap’a bağlı, onun şartlarını taşıyan seyahat acentaları götürüyor. Ancak Umre’de bu oranlar geçerli değil. Kim ne kadar götürmek isterse okadar kişiyi Umre’ye götürebiliyor.
Umre’ye gitmek için, öncelikle İl veya İlçe Müdürlükleri’ne başvurmak gerekmektedir ( Umre Diyanet İşleri Başkanlığı ile gidilecekse). Şirketlerle gitmek için, o şirketin bir şubesine gidip kayıtlarını yaptırırlar. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlediği parayı yatırarak kaydolurlar.Pasaport bilgileri ni de eksiksiz doldurmuş olmaları gerekmektedir.

Umre Vizesi Başvurusu

Gerekli belgeler teslim edildikten sonra (pasaport, 4 fotoğraf, nüfus cüzdanı, banka dekontu), Umre vizesi, Ankara’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’nden alınır.

Gerekli olan belgeler:

En az bir yıl geçerlilik süresi olan, yıpranmamış pasaport ve bu pasaportun 1998 yılından sonra alınması gerekmektedir. Pasaportu olmayan ve bunun yerine anne veya babasının pasaportuna kayıt yaptırılması gereken çocukların, önce Emniyet Müdürlüğü’nce çocukların fotoğrafları, mühürlü olarak anne veya babanın pasaportlarına işlenmelidir. Arkalı önlü nüfus cüzdanı fotokopisi ve 4 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
Karı koca Umre’ye gitmek isteyenler, vukuatlı nüfus örneği ve evlilik cüzdanı fotokopisi ibraz etmelidirler. 45 yaşın altında bayanların gidebilmeleri için, nüfus idaresinden akrabalık belgesi ve taahhütname (noter onaylı) gerekmektedir. 45 yaş altı bayanlar, yanlarında birinci dereceden akrabaları olan bir erkek bulunmadan gidemezler. 45 yaş üstü evli bayanların, eşlerinden muvafakatname almaları gerekmekte ve yine birinci dereceden akrabasıyla gideceğinin taahhüt edilmesi gerekmektedir.
Muvafakatnamenin içeriği, eşinin birinci dereceden akrabalarıyla (oğlu, babası, kayınpederi vb.), Umre’ye gitmesine rızam var şeklinde olmalıdır.
Taahhütname ise, kendisini götüreceği akrabası tarafından yazılmalı ve Umre boyunca her türlü masraflarının karşılanacağının taahhütü şeklinde olmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir turizm şirketi aracılığıyla Umre vizesi başvurusunda bulunan kişilerin, başvurdukları acentanın Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan vizeli olup olmadığına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 Vizeli firmalar arasından hangisini seçeceğinize karar verirken, köklü ve alanında uzman bir firma olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü, seyahatiniz boyunca karşılaşacağınız tüm aksaklıklardan bu firma sorumlu olacaktır. Umre’ye giden özellikle yaşlı vatandaşların, sahte firmalara ya da yeterince uzman olmayan firmalara başvurmamaları önemle belirtilmektedir.
Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki Temsilikleri
Suudi Arabistan Krallığı Ankara Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri:
Adres: Turan Emeksiz Sok. No:6, 06700 G.O.P. Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 468 55 40
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma arası, 09:00 ve 15:00 saatleri arasındadır.

Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İrtibat Bilgileri:
Adres: Konaklar Mah. Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No: 6, 4. Levent, İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 281 91 40
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma arası, 09:00 ve 15:00 saatleri arasındadır.

Umre vizesi işlemleri ve mekke vize başvurusu hakkında detaylı bilgiyi hac vizesi kategorimizde de bulabilirsiniz.

Bu yazı 108581 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Doğrudur. Vize hizmet bedeli yada randevu bedeli barkod ücreti gibi ücretler var…

 2. fatma zeybek
  27 Aralık 2013

  slm biz 26 ocak 2014 te  umre için vize almak için baş vurduk ben 1970 kızım 2002 doğumluyuz bizim için umre ücretinden hariç vize için ücret isteniyor özellikle kızımdan 150 euor istiyorlar doğrumudur yapılan işlem..tşkler

 3. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  umre turu düzenleyen firmalarla bağlantıya gecerseniz size yardımcı olucaklardır

 4. süleyman
  05 Kasım 2013

  Selam.2005′ten beri pasaportum var.Geçerlilik süresi 2014 Şubat ortası gibi bitecek.Buna göre Arabistan’a umre için vize alabilir miyim?

 5. Vize.net | Yanıt
  28 Haziran 2013

  Konsolosluğa direkt başvurup oturma izni almanız gerekmektedir.

 6. selçuk özdemir
  16 Haziran 2013

  ben mekke ye yerleşmek istiyorum ne yapabilirim
   

 7. MEHMET ÇAY
  12 Mayıs 2013

  allah nıyetimi biliyorki niyetim ümre sonra  hacı olmak yani geriye kalan omrumu tertemiz gecırmek insallah gitmek nasıp olur butun imkanı olup gitmeyı dusunen kardeslerım nasip olur insallah

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz