Schengen Vizesi

Schengen VizesiSCHENGEN (Şengen) VİZESİ

Schengen Vizesi almak , 1985 yılında Fransa, Batı Almanya, Belçika, Hollanda ve Lüksemburg arasında imzalanmış Schengen Antlaşması ile ortaya çıkmış ve 1995 tarihinde uygulamaya geçilmiş, ilk başlarda bu beş üşke arasındaki sınır kapılarındaki polis ve gümrük kontrollerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir vizedir.Daha sonraki yıllarda bu sisteme diğer Avrupa ülkeleri de dahil olmuş ve bugün itibariyle Schengen Vizesi’nin geçerli olduğu ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Norveç, Portekiz Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan olmuştur.

Schengen Vize işlemleri

SCHENGEN VİZESİ İLE HANGİ ÜLKELERE GİRİŞ YAPILIR?

İlk olarak hangi ülkeden vizeyi aldıysanız, oraya giriş yaptıktan sonra, diğer Schengen ülkeleri ne de bu vizeyle giriş yapılabilir. Bu konuda en çok sorun çıkaran ülke Almanyadır. Bu ülkeye çok irtica olduğu için genellikle kendi ülkesine alınmış vizeleri tercih etmektedir.

Fransa Schengen vizelerine sınırda problem çıkarabiliyorlar.Bu yüzden önce gitmeniz gereken ülke için Schengen vizesi almanız, daha sonra diğer ülkeye geçiş yapmanızda yarar vardır. Schengen vizesi için en rahat ülkeler Fransa, İspanya ve İtalyadır. Schengen Vize İşlemleriTransit vize alınırsa eğer, sadece hava alanında diğer uçuşa kadar olan sürede bulunmayı sağlıyor. Hava alanı dışına çıkılmıyor. Ayrıca Multiple Schengen denilen 3 ay ya da 6 ay girişli vize olabiliyor. Tek Girişli Schengen Vizesi ise o ülkeye sadece tek giriş için alınan vizelerdir. Konsolosluğun insiyatifine bağlı olarak tek girişli ya da çok girişli olarak verilebiliyor vizeler. Biraz da evrakların tamamlanmış olmasına bağlı bu. Eğer Avrupa’da birçok ülkeye giriş yapılacaksa Multiple Vize almak gereklidir. Tek ülkeye bir seferlik gidilecekse Tek Girişli Vize yeterli olabilir. Eğer Avrupa aktarmalı başka bir ülkeye uçuş olacaksa da Transit Vize alınması gereklidir. Bu durumda transit vize için daha az evrak gerekmektedir.

Schengen Vize Başvurusu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Normal şartlarda Schengen vizesi 3 iş gününde sonuçlanıyor. Ancak bazı konsolosluklar randevuyla çalışıyor, ileri tarihe randevu verebiliyorlar. Pasaportların işleme konulmasından sonra randevu tarihinden itibaren 3 iş günü sonrasında sonuçlanabiliyor. İtalya, Hollanda, İspanya ve Yunanistan Konsoloslukları randevuyla çalışıyor. Yoğun döneme göre randevu günleri değişebiliyor. Bir hafta sonraya ya da on gün sonraya randevu verebiliyorlar. Ama diğer konsolosluklar randevusuz çalışıyor. Başvurunuzdan hemen 3 iş günü sonrası vizeniz çıkmış oluyor.

 

SCHENGEN VİZESİ ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR?

Öncelikle otel ve uçak rezervasyonları ve seyahat sigortası gerekiyor. Maaş bordrosu, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, mal mülk tapu belgeleri, araç ruhsat fotokopisi vb. gibi iş ve kazanç belgeleri getirmeleri gerekiyor. Ayrıca iki arka fonu beyaz resim getirmeleri gerekiyor.
Schengen Vizeleri için istenen belgeleri daha detaylı anlatmak gerekirse:

 • İmzalı ve tam doldurulmuş Schengen Vize Formu ,
 • Vize bitiş tarihinden sonra 6 ay geçerli olacak pasaport,
 • 2 adet beyaz fonlu uygun ebatlarda çekilmiş vesikalık fotoğraf,
 • Çalışanlar için (4 aylık maaş bordrosu, SSK işe giriş belgesi),
 • Öğrenciler için (öğrenci belgesi, aile gelir belgesi, 18 yaşından küçük ise muvaffakatname) gerekmektedir.
 • Şirket sahipleri için
  (antetli kağıda orjinal dilekçe, şirketin imza sirküleri, son tarihli vergi levhası, son 3 aylık faaliyet belgesi, şirketin sicil gazetesi, şirketin hesap cüzdanı),
 • Kredi kart fotokopileri,
 • Otel ve uçak rezervasyonları,
 • 30.000 Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası,
 • Vize ücreti (her konsolosluk farklı ücret talep eder),
 • Ticari başvurular için bu belgelere ilave olarak ticari davetiye,
 • Emekliler için (emeklilik kimlik cüzdanı fotokopisi, yeşil pasaport , banka hesap cüzdanı, tapular varsa fotokopileri, diğer gelirler varsa fotokopileri),
  Bu evrakları tamamladıktan sonra Schengene Vize almak için gerekli adımları gerçekleştirmiş olursunuz
 • Schengen Vize İşlemiSCHENGEN VİZESİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİR?

  Schengen Vizesi Başvurusu Ne Kadar Süre de Sonuçlanır ?

  Genellikle gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna başvurmanız tavsiye edilir. Ancak gideceğiniz ülke randevu usulüyle çalışıyorsa ve size çok ileride bir tarihe randevu vermişse ve sizin de çok acil bir işiniz varsa, ozaman randevusuz çalışan ülkelerin konsolosluklarından vize alıp, diğer gideceğiniz ülke için kullanmayı deneyebilirsiniz. Normalde sınır polislerinin istediği ve baktığı şey, hangi ülkeden vize alınmışsa, o ülkeye giriş yapılması konusudur. Ancak bu tamemen o sınır polisinin insiyatifine kalmış birşeydir. Yoğun dönemlerde dikkatinden kaçabilir ya da daha az üzerinde durabilir.

  SCHENGEN VİZESİ İÇİN ŞAHSEN Mİ BAŞVURU YAPILMALI?

  Schengen Vize İşleri için eğer pasaportta daha önceden alınmış ve süresi geçmiş bir Schengen vizesi varsa, şahsen başvurmaya gerek kalmıyor. Ancak yoksa, şahsen başvurmak gerekiyor. Sadece Yunanistan Konsolosluğu için ilk başvurunun şahsen olması zorunluluğu yoktur, bir acenta aracılığıyla başvuru yapılabilir. Ama diğer konsolosluklar, ilk başvuruyu yaparken şahsen başvuruyu şart koşuyor.

  Bu yazı 195494 kez okundu.

  Etiketler: , ,

  Diğer Yazılar

  Yorumlar
  1. Vize.net | Yanıt
   06 Ocak 2014

   İngiletere vize isteyebilir. Genel itibariyle 2-3 saat kadar vizesiz çoğu ülkeden geçiş yapabiliyorsunuz ama Londra için biletinizi aldığınız havayoluna danışmanızı tavsiye ederim. Kuralları, vize istenip, istenmeme durumunu onlar belirliyor.

  2. Vize.net | Yanıt
   06 Ocak 2014

   Yunanistana giriş yapmanızda fayda var. Ama daha önceden schengen vizeniz varsa direktte gidebilirsiniz. Size tavsiyemiz Yunanistana geçiş yapacağınızı göstermenizdir. Almanyada 3 gün kalacağınızı gösterip, Yunanistanda 4-5 gün minimum kalacağınızı gösterirseniz yeterli olmaktadır.

  3. Vize.net | Yanıt
   06 Ocak 2014

   Yunanistan Vizesi alıp gidecekseniz, Yunan üzerinde geçtiğiniz için bir problem oluşmamaktadır. Yunanistanda ilk kaşenizi vudurup, sanki istanbul – Ankaraya gidiyormuşsunuz gibi Almanya’ya geçiş yapabilirsiniz.

  4. Dilan ÇETİN
   04 Ocak 2014

   Merhabalar. Şuan Portekizdeyim Aldığım shengen vizesiyle londra aktarmalı (6 saat bekleme) istanbula bilet aldım.  Transıt vize almak zorundamıyım. Dışarı çıkmayacağım transit bekleme salonunda beklesem bıle yıne sorun olurmu . transit vize  zorunlu olup almadan gıtsem ne gıbı sorunlarla karsılasırım. ?bilgi verirseniz sevinirim..

  5. Vize.net | Yanıt
   03 Ocak 2014

   Rusyada çalıştığınız şriket evrakları yada eşiniz burda çalışıyorsa o evraklarla başvuru yapabilirsiniz. Eşiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği, tapu, araç ruhsatı ve çocuk için Anne Babadan muvafakatname ile birlikte başvuru yapabilirsiniz. Acentamıza ve gerekli evraklara 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

  6. Vize.net | Yanıt
   03 Ocak 2014

   Transit Vizesi havayolu belirler. Ama iki saat için vize istemeyebilirler.

  7. murat arslan
   29 Aralık 2013

   yunanistan schengen vizesi aldım  yunanistana giriş yapamadan almanya ve fransaya gidebilirmiyim

  Yorum Yapın
  Adınız Soyadınız
  Yorumunuz
  Email Adresiniz