Romanya

Romanya Ticari Vizesi

Romanya  Ticari Vizesi

Romanya 2004 yılından itibaren Türk Vatandaşlarına vize uygulamasını başlatmıştır. Ancak diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, vize almak için fazla belge hazırlamanız gerekmemekte ve daha esnek davranabilmektedirler.
Ucuz uçak bileti ya da otobüs veya kendi aracınızla sağlayabileceğiniz ulaşım kolaylıkları ve kolay vize alınabilmesinden dolayı Romanya, turistik açıdan oldukça tercih edebileceğiniz ülkelerdendir. Hem güzellikleri hem de diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuz olmasından dolayı oldukça caziptir.

Avrupa Birliği ne dahil olduktan sonra gittikçe gelişen Romanya ekonomisinde iş bulmak ve yatırım yapmak da iyi bir alternatif olarak gündeme gelmeye başlamıştır.

Romanya VizeRomanya Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Romanya Vize işlemleri
Romanya vize si almak, diğer Avrupa ülkeleri için vize almanızdan daha kolaydır. Daha önceden alınmış bir Romanya vizeniz varsa ve turist olarak gitmek istiyrosanız, mülakata gitmeniz dahi gerekmez.
Vize alabilmeniz için, Romanya Vize Formu nu doldurmuş (Konsolosluktan alacağınız formlar daha güncel ve geçerli olacaktır), vize ücreti ni yatırmış, seo mülakata zamanında gelmeniz gerekmektedir.
Romanya vizesi mülakatınızda gidiş amacınızla ve nerede ne kadar kalacağınızla ilgili size sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermelisiniz.

Romanya Vize Başvuru

Romanya turist vizesi alabilmek için, 2 vesikalık fotoğraf, pasaportunuzun süresi yeterli olmalıdır (vize bitişinden itibaren en az altı ay daha uzun olmalı) ve pasaportunuzun fotokopisi gerekmektedir. Vize başvuru ücreti ni yanınızda bulundurmayı da unutmayınız (başvurunuz reddedilse bile geri iade edilmez). Romanya da kalacağınız süre boyunca size yetecek kadar mali imkanınız olduğunu gösteren bir banka hesap dökümü gerekmektedir.

Romanya Turist Vizesi

Diğer mal ve mülk tapularının ibrazı da yardımcı olacaktır. Seyahat sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, ehliyetinizin fotokopisi de gerekli evraklardandır. Ziyaret vizesi için, yukarıdaki belgelere ilave olarak, ziyaret edilecek şirketin veya kişinin adınıza göndermiş olduğu davetiyenin orjinali gerekmektedir. Transit vizesi için ise en az 1 yıllık pasaport, asıl gideceği ülke için alınan vize ve uçak biletinin belgelenmesi gerekmektedir. Pasaportunuzda geçerli bir Schengen vizeniz var ise, beş günü aşmamak şartıyla vize almadan transit geçiş yapabilirsiniz.

Romanya Ticari Vizesi

Romanya da yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer, ticari faaliyet vizesi almak için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yapacağınız yatırımın ülkeye olan faydasının belirlenmesi için bu vizeyi almadan önce Yabancı Yatırımlar Romen Acentesi nden onay almanız gerekmektedir. Ayrıca sağlık sigortanız ve sabıka kaydınızı da belgelemelisiniz.

Romanya Eğitim Vizesi

Romanya ya eğitim amaçlı gitmeyi düşünenlerin eğitim vizesi almak için Konsolosluğa bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca, vize bitişinden sonra 6 ay daha geçerli olan pasaport, 2 vesikalık fotoğraf, sabıka kaydı, mali olarak eğitimi karşılayabileceğinizi gösteren belgeler gerekmektedir. Eğitim harçlarını da görüme öncesinde ödemeli, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı nın verdiği, Romanya da eğitime kabul edildiğinizi gösteren bir mektup gerekmektedir.

Romanya nın Türkiye deki Temsilcilikleri

Romanya Büyükelçiliği Adresi: Bükreş Sokak No:4 Çankaya Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 427 12 41
Romanya Konsolosluğu Adresi: Sıraselviler Cad. No:55 Taksim İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 244 42 84

Romanya Ticari Vizesi işlemleri Romanya Vize başvuru formu ücreti

Bu yazı 38003 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  17 Temmuz 2013

  İşveren, çalışan yada emekli olmanıza göre yada öğrenci olup ailenizin evraklarını toparlarsanız acentamız başvuru için yardımcı olmaktadır. Gerekli evraklara sitemizden http://www.romanyavizesi.org sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 2. mehmet kırnaz
  01 Temmuz 2013

  slm ben bayrama bir hafta kala 5 günlüğüne romanya gitmek istiyorum..bu konuda bilgi verir misin
   

 3. Ahmet Gorucu
  30 Haziran 2013

  okuyucu arkadaslarım ben romanyada yasamaktayım suresız oturma ıznım var sengen vızesı olan kısıler karayoluyla transıt bulgarıstan uzerınden romanyaya gırıp bu ıkı ulkedede bes gun maksım kalabılırler ama dıkkat edılecek husus transıt oldugu ıcın aynı kapılardan gerı donus yapamassınız yanı bulgardan romene gırıp gerı donus ıcınde romenden macara gırıp gerı turkıyeye donuse karayoluyla sorunsuz gıdebılırsınız sıze kapılarda romen bulgar polıslerı mırın kırın yapamazlar yapanlar rusvet ıcıcndır hıc tavız  vermeyın en dogru bılgı budur.SELAMLAR

 4. Vize.net | Yanıt
  13 Mayıs 2013

  Romanya schengen vizesini Transit geçişte kabul etmektedir. Bulgaristana schengen ile vize üzerindeki kalış süresi kadar gidip kalabiliyosunuz.

 5. ilhan peksan
  10 Mayıs 2013

  Yunan konsolosluğundan aldığım (2. defa 6 aylık, mult) şengen vizem var, 10 gün önce kara yolu ile Bulgaristandan  Romanyaya giriş yaptım,bu defalık izin verelim dediler 4 gün kalıp yine aynı kapıdan geri döndüm. Geçen yılda aynı şekilde giriş çıkış yaptım, öğrenmek istediğim neden hala mırın kırın ediyolar, AB üyeliklerine göre artık  şengen  varsa sorun olmaması lazım değilmi? mesela bulgaristan artık sadece transit geçiş  şartı istemiyo, giriş yapıp geriye Türkiyeye dönebiliyoruz. Ben emekliyim, canım istediği zaman sağlığım elverdikçe seyehat özgürlüğü istiyorum, bıktım artık kendini bişey sanan ülkelerin konsolosluklarının kapılarında tapu ,para, banka hes.vs evraklarla dilenci gibi vize almaya uğraşmaktan, onuruma dokunuyo, bizde aynı muameleyi neden uygulamıyoruz, elini kolunu sallayarak bize gelmek ne kadar kolay. Şengen vizesi almışsam en azından bütün balkanları ve avrupa ülkelerini  gezebilmeliyim,saygılarımla.

 6. Vize.net | Yanıt
  06 Mayıs 2013

  Gerekli evraklarınızı toparlarsanız Acentamız başvuru için yardımcı olmaktadır. Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 7. agabek
  30 Nisan 2013

  ben Romanyaya eğitim için Erasmusla gideceğim,orada olduğum sürece diğer Avrupa ülkelerini de turist olarak ziyaret etmek istiyorum fakat Romanya schengen anlaşmasına üye değil,acaba schengen vizesini nasıl alabilirim??

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz