Pasaport Nasıl Alınır

Pasaport Nasıl Alınır ?PASAPORT NASIL ALINIR ?
Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaport alabilmeleri için, öncelikle hangi pasaportu almaya haklarının olduğunu belirlemeleri gerekmektedir.

Umuma Mahsus (lacivert) Pasaport, temel şartları sağlayan tüm vatandaşlara verilirken, daha ayrıcalıklı olan Hususi (yeşil) Pasaport almaya hakkı olan vatandaşların da bu konuda bilgisi olup, buna göre pasaportlarını değiştirme imkanları bulunmaktadır.

PASAPORT ÇEŞİTLERİ

Umuma Mahsus Pasaport: (lacivert – normal pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de Valilik tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaportu almak için nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi gerekmektedir.  Ayrıca, yeni pasaport başvuruları için 4, süre uzatma işlemleri için 2, başka ilden alınan pasaportlar için ise 3 adet vesikalık fotoğraf gerekmektedir.

Eğer pasaportunuzda mesleğinizin de yazmasını istiyorsanız, meslek belgenizi de başvurunuz sırasında getirmeniz gerekmektedir. Önceden almış olduğunuz pasaportlarınız var ise, onları da getirmeniz gerekmektedir.

İl Emniyet Müdürlükleri’nde bulunan “pasaport istek formu” satın alıp doldurmanız gerekmektedir. Yaşı 18den küçük olanların, muvafakatname getirmeleri gerekmektedir.

Yurt dışında öğrenci olanların, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan belge getirmeleri gerekmektedir.

Hususi Pasaport: (yeşil pasaport): Bu pasaportu almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’nın pasaportları, Türkiye’de İçişleri Bakanlığının görevini üstlenmiş olan İl Emniyet Müdürlükleri tarafından, yurt dışında ise ilgili ülkedeki Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Bu pasaport, TBMM eski üyelerine, eski bakanlara, görevleri süresince belediye başkanlarına, 1.2.3. dereceli memurlara veya emeklilerine, bu kişilerin eş ve çocuklarına (kızlar evlenene kadar ve çalışana kadar, erkekler ise 18 yaşa kadar) verilmektedir. 

Çalışan kişilerin bu pasaportu alabilmek için yaptıkları başvurularda, çalıştıkları kurumdan aldıkları pasaport talep formu, nufus cüzdanı, fotoğraf, eğer varsa önceden almış olduğu pasaportlar, 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir. Emekli olanların ise bu belgelere ilave olarak, emekli olduğu kurumdan alacağı ve kadro derecesinin belirtildiği bir emeklilik yazısı ve talep formu gerekmektedir.
Hizmet Pasaportu: Bu pasaport, resmi görev ile yurt dışına tayin olan ve diplomatik veya hususi damgalı pasaport alması mümkün olmayan kişilere verilmektedir. Yurt dışındaki bazı kurumlarda Türkiye Cumhuriyetini temsilen memur olarak çalışanların, Türk Hava Kurumu ve Türkiye Kızılay Cemiyetince görevlendirilmiş olanların da aldıkları bir pasaporttur.

Bu pasaportu alabilmek için istenen belgeler arasında; 3 adet fotoğraf, nüfus cüzdanı noter tasdikli örneği, 18 yaşından küçüklerin getirmek zorunda olduğu muvafakatname, form, dilekçe ve üniversite mensuplarının getirmesi gereken YÖK yazısı bulunmaktadır. Ayrıca pasaport talep yazısı da gerekli belgelerdendir.

Diplomatik Pasaport: Bu pasaportu vermeye yetkili kurumlar Dışişleri bakanlığı ve yurt dışındaki Büyükelçiliklerdir.Diplomatik pasaportlar yurt dışında görevlerinin içeriğine göre gidenlere 2 yıl ve 4 yıl arasında, sadece görevleri süresince verilmektedir. Diplomatik pasaport almaya hak sahibi olan kişinin eşine de kırmızı pasaport verilir ya da refakat hanesine kaydedilir. Kız çocukları eğer evlenmemiş ve çalışmıyorsa, erkek çocukları ise 18 yaşından küçükse aynı pasaporta sahip olabilirler. Adı refakat hanesine kaydedilmiş olanlar, tek başına seyahat etmeleri halinde bu pasaportu kullanamazlar. Diplomatik pasaportlar için hiçbir harç uygulaması yoktur.

PASAPORT HARÇ BEDELLERİ

Her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından yenilenen pasaport harçları, almak pasaportunuzun süresine göre belirlenir. İlk defa pasaport alacak olanlardan alınacak ücret farklıdır (pasaport ücreti). İlk kez pasaport sahibi olacakların, Pasaport Defter Bedeli olan 90 TL’yi, harç bedeline ilave olarak ödemeleri de gerekmektedir. Ancak pasaportunuzun süresini uzatmak istiyorsanız, Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan aşağıdaki harçlar geçerli olmaktadır:

6 Aylık süre için harç bedeli 114.60 TL
1 Yıllık süre için harç bedeli 163.80 TL
2 Yıllık süre için harç bedeli 276.40 TL
3 Yıllık süre için harç bedeli 395.30 TL
3 Yıldan fazla süre için harç bedeli 560.30 TL dir.

Pasaport alırken veya pasaportunuzun süresini uzatırken, 7 yaşından büyük her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, bu bedelleri ödemek zorundadır.

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI

Yurt dışına her çıkışınızda, Maliye Bakanlığı’nın şuanki uygulamasına göre 15 TL olan yurt dışı çıkış harcını ödemeniz gerekmektedir. Ancak yurt dışı çıkış harcı ödemelerinde bazı kişilere muafiyet getirilmiştir. Bunlar: 7 yaşını doldurmamış olanlar, yurt dışına ticari amaçla mürettebat olarak sefer yapanlar (kara, hava, deniz, demiryolu olabilir) ve yurt dışında oturma izni bulunanlar bu harçtan muaftırlar.

Vize uzatmak için Pasaport yenileme başvurusu nda bulunmuş ve harçları da ödemiş olmak yeterlidir.

Bu yazı 249229 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Pasaportunuzu yenilerseniz daha uzun süreli vizeye başvuru yapabilirsiniz. Ama geçerli vizeniz var ise ve bunu yenilemek istiyorsanız, tüm evraklarınızı toparlayıp yeni bir başvuru yapmanız gerekmektedir.

 2. ali eda
  05 Ocak 2014

  vize uzatmak  pasaport yenileneme ile olur dediniz. uzamama yani kabul edilmememe ihtimali var midir?

 3. Vize.net | Yanıt
  03 Ocak 2014

  Vize uzatma yoktur. Yeni başvuru vardır. Yine aynı evraklarınızı toparlarsanız başvuru için yardımcı olmaktayız. Gerekli evrak ve başvuru için 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden bilgi alabilirsiniz.

 4. yasin
  18 Aralık 2013

  merhaba benım turıst vızem az kaldı isvece tasınmak istiyoruz fakat vizeyi uzatabilirmiyiz tasınmadan ?

 5. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  Her seferinde pasaportunuzun defter bedelini ödeyerek yenileme işlemi yapmaktasınız.

 6. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  Vize uzatma söz konusu değildir tekrar vize almanız gerekmektedir.Bu ancak vizenizin bittiği günün ertesi günü olabilir. Bu konuda yardımcı olmamızı isterseniz acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 7. okan çobanım
  22 Kasım 2013

  merhaba benim yunan vizem var ama 1 aylık süresi bitmeden uzatma gibi bi imkanım var mı

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz