Macaristan

Macaristan VizesiMACARİSTAN VİZESİ

Macaristan (resmi adıyla Macaristan Cumhuriyeti), denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Sınır komşuları; Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya dır. Başkenti Budapeşte olan Macaristan, OECD, NATO, AB ye üyedir. Ayrıca schengen vize sistemine dahil ülkeler arasında yeralmaktadır.
Macaristan, Umuma Mahsus (lacivert) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına vize uygulamasında bulunurken, Diplomatik (kırmızı), Hizmet (gri) veya Hususi (yeşil) pasaport sahiplerine 3 aya kadar olan ziyaretleri için vize uygulamaz.  Şengen vize sistemine dahil olan diğer ülkelerin düzenlemiş olduğu Macaristan oturma izni ve vizeler, Macaristan için de geçerlidir. Aynı şekilde Macaristanın vermiş olduğu izinler de diğer Şengen ülkelerinde geçmektedir. Ancak bu uygulamalar, 3 ayı geçmeyen oturma izinleri için geçerlidir. Bundan daha fazla süren oturumlarda, her ülkenin farklı uygulaması olabilir.

 Vize ücretleri

1 Ocak 2008 tarihi itibarıyle, kısa süreli oturma izni ya da havaalanı transit vizesi için 60 Euro, Oturma izni için 60 Euro, Sezonluk çalışma izni için 40 Euro olarak belirlenmiştir. 14 yaşın altında olan ve anne veya babasının pasaportuna kayıtlı olan çocuklar için, 6 yaşından küçük kendi pasaportu olan çocuklar için, AEA vatandaşlarının üyeleri için, 5 kişiden fazla olan çocuklu gruplar için vize ücreti uygulanmaz. Bu bilgileri, ( formu Başvurusu ) vize başvurusunda bulunmadan önce tekrar teyid etmenizde fayda vardır.

MACARİSTAN VİZE BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

Macaristana turist vizesi alabilmek için işverenlerden istenen belgeler; Macaristan Konsolosluğuna hitaben yazılmış bir dilekçe, gayri menkullerinizin tapu fotokopileri ve hesap cüzdanınızın fotokopisi gerekmektedir. Ayrıca, şirket bilgilerinizi gösterebilmek amacıyla, imza sirküleri, son tarihli vergi levhanızın aslı, ticari sicil gazetesi (fotokopi), yeni tarihli faaliyet belgesi (orjinal) gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmeyi ve seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı) yaptırmayı unutmayınız.

Maaşlı çalışanların ise Macaristan turist vizesi almak için işverenlerde olduğu gibi aynı şirket belgelerini sunmaları, ayrıca işyerinden alacağı (işverenin imzaladığı) tanıtma ve izin belgesi gerekmektedir. Bu belge Konsolosluğa hitaben yazılmalı, yetkili kişiler tarafından imzalanmış olmalıdır. Bununla birlikte, SSK işe giriş belgesi, 4 aylık sigorta bildirgesi, bordro (son üç aylık), varsa üzerine olan tapuların fotokopileri, kreti kartları ve hesap cüzdan dökümleri fotokopisi ile geçerli bir pasaport ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.

Öğrencilerin turistik vize alabilmeleri, okuldan alınmış yeni tarihli bir öğrenci belgesi ile, 18 yaşından küçüklerin anne veya babalarından alacakları bir muvafakatname ile, anne veya babasının gelir belgeleri ile ve yine seyahat sağlık sigortası ve geçerli bir pasaport ile mümkündür.

Emekli olmuş vatandaşlar, Konsolosluğa bir dilekçe ile başvurmalı, sağlık karnesinin ve emekli cüzdanının fotokopisini de ibraz etmeli, sağlık sigortası, geçerli pasaport ve eğer varsa üzerine olan tapuların fotokopileri ile başvurmalıdır.
Ev hanımlarının vize başvurularında istenen belgeler; eşi çalışanların şirket belgeleri ve gelir belgeleri, eğer ev hanımının üzerine olan tapular veya başka gelir kaynakları varsa fotokopileri, banka hesapları ve kredi kartlarının fotokopileri, seyahat sağlık sigortası ve geçerli bir pasaport olarak sıralanmaktadır.

MACARİSTAN ın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Macaristan Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri
Adresi: Gazi Mustafa Kemal Paşa Bulvarı No:10 Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 418 92 38

Macaristan Konsolosluğu İrtibat Bilgileri
Adresi: Poyracık Sok. No: 35 Teşvikiye İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 225 55 01

Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma günleri arası 09:00 ve 12:00 saatleri arasında vize başvuruları yapılmaktadır. Genellikle başvurular, 2 veya 3 gün arasında sonuçlanmaktadır. Yoğun dönemlerde, en az 1 ay önceden vize başvurusunda bulunmanız önemle tavsiye edilir.

Bu yazı 57138 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  07 Şubat 2014

  Öğrenci belgeniz ve Anne Babanız ne iş yapıyorsa onların evraklarını toparlamanız gerekir. Geliriniz olmadığı için Anne Baba evraklarınız istenir. Gerekli evraklarınızı toparlarsanız yardımcı oluyoruz. Gerekli evraklara sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 2. Vize.net | Yanıt
  07 Şubat 2014

  Merhabalar Vize 1 hafta ile 10 gün arası sonuçlanmaktadır.

 3. şeyma ekinci
  08 Ocak 2014

  öğrenciyim macaristana kısa sürelik bir gezi yapmak istiyorum davetiye gerekiyor mu sadece öğrenci olduğuma dair bilgiler yetmez mi öğrenci vizesi için  şimdiden tşkler

 4. Sercan Şahin
  06 Ocak 2014

  Şuan vize başvurusu yapsam ne kadara çıkar?

 5. Vize.net | Yanıt
  04 Ocak 2013

  Merhaba,

  Acentamız aile birleşimi vizesi konusunda hizmet vermemektedir.

 6. zafer parıltı
  30 Aralık 2012

  Merhabalar benim kız arkadaşım macar iki hafta içinde evleniyoruz ve türkiyede yaşamak istemiyoruz fakat evlendikten sonra nekadar süre içerisinde vize alabiliyorum ve neler yapmam gerekiyor
  yardımlarınız için şimdiden teşekürler

 7. Vize.net | Yanıt
  16 Kasım 2012

  Merhaba,

  Alacağınız vize ile diğer ülkelere de geçebilirsiniz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz