İsveç
isvec

   İsveç Vizesi

İsveç Kırallığı, kuzeyde bulunan bir İskandinav ülkesidir. Karadan Norveç ve Finlandiya ya, bir köprü ile ise Danimarka ya komşu olan İsveç in nüfusu yaklaşık olarak 9 milyon, başkenti Stokholm ve resmi dili İsveççedir. İsveç, Schengen vize sistemine dahil ülkeler arasındadır. İsveç, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Diplomatik Pasaport (kırmızı), Hususi Pasaport (yeşil) ve Hizmet Pasaportu (gri) sahiplerinden, en fazla 3 aylık ziyaretleri için vize istememektedir. 

VİZE BAŞVURUSUNDA GEREKLİ EVRAKLAR

Şirket Sahipleri İçin Turistik Vize işlemleri

Başvuru sahibi tarafından tam olarak doldurulmuş ve imzalanmış Vize Başvuru ve Ek-D formu gerekmektedir. İstenen tarihte 2 adet biometrik fotoğraf sunulmalıdır.

Sctokholm Vize Başvuru İşlemleri

Firma sahiplerinin, şirketin antetli kağıdına yazdıkları imzalı ve kaşeli Başkonsolosluğa yazılmış bir dilekçe ile şirkete ait bazı evrakların (imza sirküleri, imza beyannamesi, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ) fotokopileri gerekmektedir. Ayrıca, hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanı, varsa tapu fotokopileri, nüfus kayıt örneği, askerlik durumunu gösteren belge (26-30 yaş arası erkekler için), uçak ve otel rezervasyonları, 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası da vize işlemleri için gerekli belgeler arasındadır.

Çalışanlar  İçin  isveç Vizesi Almak

Yukarıdaki istenen belgelere ilave olarak, çalışanların SSK hizmet dökümü getirmeleri gerekmektedir. Son üç ay içerisinde alınmış olan maaş bordrosu da istenen belgeler arasındadır.

 

Avukatların Baro dan, doktorların Tabibler Odasından, eczacıların Eczacılar Odasından, diş hekimlerinin Diş Hekimleri Odasından ve mühendis ve mimarların Mimar ve Mühendis Odasından belge almaları gerekmektedir.
Devlet Dairesinde çalışanların ise resmi kurum görev kimlik kartının fotokopisi ile bağlı olduğu makamdan aldığı görev yazısı gerekmektedir.

ŞİRKET SAHİPLERİ VE ÇALIŞANLAR İÇİN TİCARİ VİZE

Turistik Vize için istenen belgelere ilave olarak, ticari vize için istenen belge; seyahat edecek kişinin şirketteki görevini belirten, gidiş dönüş tarihlerini ve seyahatin detaylarını içeren, seyahat edecek kişinin adına yazılmış bir ticari davet yazısı gerekmektedir. Ayrıca şirketin antetli kağıdına İngilizce olarak İsveç Başkonsolosluğu na yazılmış dilekçe ibraz etmek gerekmektedir.

EMEKLİLER, EV HANIMLARI VE ÖĞRENCİLER İÇİN TURİSTİK VİZEEmeklilerin turist vizesi alabilmeleri için 2 adet vesikalık fotoğraf, dilekçe, emeklilik cüzdanı fotokopisi (veya emeklilik kartı), banka hesap cüzdanı fotokopisi (emeklilik maaşının yattığı), varsa tapu ve ruhsat fotokopileri, otal ve uçak rezervasyonları, sehayat sağlık sigortası gerekmektedir (30.000 Euro).
Ev hanımlarının turist vizesi başvurularında istenen belgeler; masraflarının eşi tarafından karşılanacağını belirten bir dilekçe, 2 vesikalık fotoğraf, eşinin iş ve maddi evrakları, nüfus kayıt örneği, otel ve uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı) gerekmektedir.
Öğrenciler için istenen ek belge ise ailesine ait iş ve gelir belgeleri, öğrenci belgesi ve anne babasının imzalamış olduğu bir dilekçe gerekmektedir.

 

İSVEÇ VİZESİ ALIRKEN AKLINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER

İsveç Konsolosluğu randevu usulü ile çalışmadığı için, erken saatlerde gidip isim yazdırarak sıraya girmeniz gerekmektedir. Günde ortalama 20 kişi görüşme için kabul edildiğinden dolayı, oldukça erken vize sırasına girmeniz gerekebilir. Sabah 06:00 da listedeki sıranız kesinleştirilir ve 09:30 da vize görüşmeleri başlamış olur.
Pasaportunuzun süresi en az 6 ay geçerli olmalı ve yeterli boş sayfası olmalıdır. Başvurunuzda vermeniz gereken vesikalık fotoğrafların arka fonu beyaz, son 6 ay içinde çekilmiş ve rötuşsuz olmalıdır. Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız oldukça önemlidir.

Genellikle 2-3 gün içerisinde sonuçlanan vize başvurularınızı, her ihtimale karşı seyahat tarihinizden en az 1 ay içinde yapmanız faydalı olacaktır. Özellikle bayram ve tatillerin yoğun olduğu dönemlerde, bu uyarıyı hatırlamanız iyi olacaktır. Pasaportunuzun ilk 10 sayfasında damga ve vize bulunan tüm sayfaların fotokopilerinin ve kimlik sayfası fotokopisinin de görüşmeye getirilmesi gerekmektedir.

İSVEÇ KRALLIĞI nın TÜRKİYE deki TEMSİLCİLİKLERİ

İsveç Krallığı Büyükelçiliği İletişim Bilgileri:
Katip Çelebi Sokak No:7 Kavaklıdere Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 428 67 35 veya +90 (312) 455 41 00
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Perşembe arası saat 08:30 ve 16:30 saatleri arasındadır.
Cuma günleri ise vize bölümü kapalıdır, ancak çalışma saatleri 08:30 ve 14:30 arasındadır.

İsveç Krallığı İstanbul Baş konsolosluğu İletişim Bilgileri:
İstiklal Caddesi No:497 Beyoğlu İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 334 06 00

 isveç konsolosluğu

Bu yazı 76715 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  06 Ocak 2014

  Bilage-E denilen tam doldurulmuş davetiye, son 3 aylık maaş bordrosu, pasaport yada oturum vizesi fotokopisi ve buna ek olarak sizinde işveren, çalışan yada emekli olmanıza göre evrak ve Anne Baba eş kardeş ve çocuklarınızı gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneği eklemeniz gerekmektedir. Gerekli evrak ve detaya http://www.isvecvizesi.net sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis telefonlarımızdan ulaşabilirsiniz.

 2. mehmet akyol
  03 Ocak 2014

  merhaba isveçten ablam davetiye gönderecek 15 günlük işi evi herşeyi düzgün vize olumlu olurmu? bilgi almak istiyorum şimdiden teşekkür ederim

 3. Vize.net | Yanıt
  03 Ocak 2014

  Vize randevuludur o yüzden yetişmeyebilir. Yılbaşı ve sonrası için iyi günler.

 4. avni onsekiz
  16 Aralık 2013

  Yilbasi icin arkadasim ve kizi yanima gelecekler davetiye ve Ucak otel biletlerini yolladigimda vize kac gunde cikar

 5. Vize.net | Yanıt
  09 Aralık 2013

  Anne Babanız ne iş yapıyorsa işveren, çalışan yada emekli olmasına göre onların evraklarını toparlamanız ve öğrenci belgenizi, Anne baba eş çocuk kardeşlerinizi gösteren vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi ve 2 biyometrik resminizi toparlarsanız Acentamız başvuru için yardımcı olmaktadır. Acentamıza sitemizden yada 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 6. samet erdem
  01 Aralık 2013

  Merhaba, ilk kez yurt dısına çıkıcam, pasaport başvurusunu yaptım. İsveç ten teyzem davetiye göndericek, özel bir üniversitede 4. Sınıfım. Gitmem için ne gerekiyor belge olarak ?

 7. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  ögrenci belgesi ve babanızın evraklarını toparlamanız gerekmektedir.Gerekli evrakları http://www.vize.net/isvec-vizesi.html sayfamızdan bulabilirsiniz. Topladığınız evrakları acentamıza iletirsenize size vize konusunda yardımcı olabiliriz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz