Hac

İslam’ın gereklerinden birisi Hacca gitmektir. Hacı olmak ve hacca gitmek  gitmenin şartlarından birisi ise gerekli yol güvenliğinin bulunmasıdır. Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki kara yolu çok güvenli olmadığından, halen hava yolu tercih edilmelidir.

Türkiye’den Hacca gidenlerin sayısı, yaklaşık olarak 70 bin civarındadır. Bu da yıllık kontenjanla ilgilidir. Bu 70 bin içerisine girebilmek için öncelikle, Diyanet İşleri Başkanlığı ’ndan yapılan ilana göre ön kayıt yaptırmak gerekmektedir. Daha sonra kendi aralarında noter huzurunda kurra çekilir. Kurra isabet etmiş olanlar, İl veya İlçe Müftülükleri’nde (çoğunlukla il müftülüklerinde) bunların esas kayıtları yapılır. Esas kayıtların yapılmasından sonra Hacı adayları bir seminere tabi tutulurlar, bunun arkasından da Suudi Arabistan’a çıkış başlar.

Hac Vizesi

Hac İçin Gerekli Evraklar
Hacca gitmek isteyen vatandaşlardan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istemiş olduğu bazı belgeler vardır. Bu belgeler:
Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi,
En az 6 ay veya 1 yıl geçerliliği olan, yıpranmamış pasaport,
6 adet beyaz fonla çekilmiş (son 6 ay içinde çekilmiş güncel) vesikalık fotoğraf,
Gerekli aşıların yapıldığını gösteren aşı kağıdı gerekmektedir. (seminerlerde bu aşılar ve zamanları ile ilgili geniş bilgi verilmektedir )Evli olanların, evlilik cüzdan fotokopisi gerekmektedir. Bekar veya birinci dereceden bir akrabasıyla gidecek bayanların ise noterden onaylı akrabalık belgesi ibraz etmeleri gerekir.

Hacı adaylarının pasaportları, toplu halde Ankara’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ne gönderilir, vizeleri alındıktan sonra uçak biletleri ile birlikte, önceden belirlenen (hangi hacı adayının hangi hava alanından gideceği) hava alanlarına gidilir ve pasaport ve biletler Hacı adaylarına teslim edilir.
Geçtiğimiz yıl (2008) uçuşlar, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Dalaman, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayser, Konya, Nevşehir, Samsun, Trabzon, Van, Sivas ve Şanlıurfa havalimanlarından gerçekleşmiştir.

Hac Çeşitleri


3 farklı Hac çeşidi vardır. Bunlar:


Hacc-ı İfrad, Hacc-ı Temettü, Hacc-ı Kıran’dır.
Bunlardan en zor olanı ihram içerisinde uzun süre kalındığı için Hacc-ı Kıran’dır. En kolay olanı ise Hacc-ı Temettü’dür.

Hacı Adaylarının Yapması Gerekenler

İnternetten T.C. kimlik numarasıyla girererk ya da müftülükten, kayıt sırasının gelip gelmediğini öğrenmelidirler.
Yaptıkları araştırma sonucu, kayıt yaptırmak istediği hac kategorisini seçmiş olmaları ve müftülüğe bildirmiş olmaları gerekir.
Kayıt sırası gelenler, müftülüğe ya da istediği bir acentaya tam kaydını (kesin kaydını) yaptırmalıdırlar.
Kayıt sonrası, tarihi müftülüklerce belirlenen irşad ve seminerlere katılmalıdırlar.
Müftülük tarafından verilen Hac malzemeleri alınır ve elbiselik kumaştan, modele uygun elbise diktirirler.
Gerekli aşıları (menenjit) olduktan sonra, aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 
Suudi Arabistan’ın Türkiye’deki Temsilikleri
Suudi Arabistan Krallığı Ankara Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri:
Adres: Turan Emeksiz Sok. No:6, 06700 G.O.P. Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 468 55 40
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma arası, 09:00 ve 15:00 saatleri arasındadır.

Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu İrtibat Bilgileri:
Adres: Konaklar Mah. Çamlık Cad. Akasyalı Sok. No: 6, 4. Levent, İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 281 91 40
Çalışma Saatleri: P.tesi ve Cuma arası, 09:00 ve 15:00 saatleri arasındadır.

Diyanet İşleri Başkanlığı İrtibat Bilgileri

Adresi: Diyanet İşleri Başkanlığı, Eskişehir Yolu 9.km. Çankaya Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 295 70 00
http://hac.diyanet.gov.tr/

Hac vizesi içn vize başvuru formu nuzu eksiksiz olarak doldurmuş olmanız ve vize işlemleri nizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Bu yazı 57580 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
« 123 »
 1. Vize.net | Yanıt
  27 Şubat 2013

  Merhaba,

  Konu hakkında Hac -Umre turları yapan firmalardan yada Diyanet İşleri’nden bilgi alabilirsiniz.

 2. smaras
  22 Şubat 2013

  selamün aleyküm. bir sorum olacaktı ;
  annem 3 yıldır hacca yazılıyor. bu yıl ben de onunla yazılmak istiyorum. inşallah birlikte gitmek istiyoruz. acaba biz sıra olarak beraber mi değerlendiriliriz? yani annemin 3.cü senesi olması nedeniyle ben de onun gibi 3 senedir hacca yazılmış gibi sayılır mıyım?

 3. Vize.net | Yanıt
  24 Ocak 2013

  Merhaba,

  Siz sadece Fransa’dan onlar adına davetiye gönderebilirsiniz.Kendilerinin başkonsolosluk yada büyükelçilikten şahsen bulunarak gerekli evraklarla vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 4. zafer koyuncu
  20 Ocak 2013

  selamun aleykum.ben fransada yasiyorum turkiyede yasayan anne ve babam ile birlikte veya ben gitmeden onlari icin burdan basvurmak istiyorum bu mumkun mu ?

 5. zafer koyuncu
  20 Ocak 2013

  selamun aleykum.ben fransada yasiyorum turkiyede yasayan anne ve babam ile birlikte veya ben gitmeden onlari icin burdan basvurmak istiyorum bu mumkun mu ? saygilarimla Allah in rahmeti ve bereketi uzerinizde olsun…

 6. zafer koyuncu
  20 Ocak 2013

  selamun aleykum.ben fransada yasiyorum turkiyede yasayan anne ve babam ile birlikte veya ben gitmeden onlari icin burdan basvurmak istiyorum bu mumkun mu ? bu konuda beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum saygilarimla Allah in rahmeti ve bereketi uzerinizde olsun…

 7. zafer koyuncu
  20 Ocak 2013

  selamun aleykum.ben fransada yasiyorum ve fransiz vatandasligina gectim.hacca gitmek istiyorum ama turkiyede yasayan anne ve babam ile birlikte veya ben gitmeden onlari icin burdan basvurmak istiyorum bu mumkun mu ? bu konuda beni bilgilendirirseniz cok memnun olurum saygilarimla Allah in rahmeti ve bereketi uzerinizde olsun…

« 123 »
Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz