Danimarka
Danimarka Vize İşlemleriDanimarka Vizesi
Avrupa’nın kuzeyinde İskandinav bölgesinde bulunan Danimarka , Schengen vize sistemine dahil olan ülkeler arasındadır. Bu yüzden Danimarka için alınan Schengen vizesi , bu sisteme dahil olan diğer ülkeler için de geçerlidir. Türkiye’de İzlanda için yapılacak vize başvuru ları da Danimarka Konsolosluklarına yapılmaktadır.
Danimarka vize başvurularını, Danimarka Göçmenlik Bürosu ve yurt dışındaki Danimarka temsilcilikleri birlikte değerlendirir.
Vize ve oturum başvuruları, İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğine yapılır. Fahri Konsolosluklar bu açıdan yetkin değildir.
Diplomatik (kırmızı), Hususi (yeşil) ve Hizmet (gri) pasaport sahiplerinin en fazla 3 ay süreli ziyaretleri için vize şartı aranmamaktadır.
Danimarka için yapacağınız vize başvurularında, gidiş amacınıza göre farklı vize başvurularında bulunmalı ve buna uygun olarak farklı belgeler hazırlamalısınız.

Danimarka Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar

Ticari vize başvurularında, öncelikle başvuru formu ve ek form tam olarak doldurulmalıdır. Bu formları Danimarka’nın Göçmen Bürosu web sitesinden edinebilirsiniz.

3.5 x 4.5 cm ebatlarında çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğraf, güncel ve varsa eski pasaportunuzun 2. ve 3. sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Adınıza yazılmış ticari davetiye mektubu, sizi davet eden şirketin adres ve detaylı bilgileri, sizi davet etme nedeni vb. belirtilmelidir

Kopenhag Danimarka Vizesi

Şirket sahiplerinin ise şirketin antetli kağıdına yazılı dilekçe, sicil kaydı, faaliyet belgesi, vergi levhası, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, yetki belgesi asılları ve fotokopileri gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği ve varsa evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi de istenen belgeler arasındadır.

Maaşlı çalışanların ise ilave olarak SSK belgeleri (son dört aylık), SSK işe giriş belgesi, iş yerinden aldığı izin belgesi, eğitim ve dil bilgisi belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Ticari vize için 110 TL başvuru ücreti gerekmektedir.

Danimarka’ya yapacağınız aile ziyareti için ise güncel ve varsa eski pasaportunuzun 2. ve 3. sayfalarının fotokopileri gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği ve varsa evlilik cüzdanı aslı ve fotokopisi de istenmektedir. Çalışanların veya işverenlerin yukarıda bahsedilen ilgili evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir. Öğrencilerin ise öğrenci belgelerini getirmeleri ve detaylarını belirtmeleri gerekmektedir. Başvuru ücreti 110 TL dir.
Eğitim amaçlı Danimarka’ya gitmek isteyenlerin öğrenci belgelerinin aslı ve fotokopisi, eğitimi süresince masraflarını Danimarka Vizesikarşılayabileceğine dair belgeler istenmektedir. Vesikalık fotoğraf ise yine aynı ebatlarda ve 2 adet olmalıdır. Eğitim için oturum başvuru ücreti 190 TL dir.
Aile Birleşiminde Eşlerin FA1 formunun, çocukların ise FA2 formunun doldurulması gerekmektedir. Aile Birleşimi başvurularında 190 TL ödenmektedir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR
Yapacağınız vize başvurularında sizden belirli bir ücret istenecek ve başvurunuzun reddedilmesi halinde iadesi olmayacaktır.
Başvuru formları eksiksiz ve imzalı olmalı, ibraz edeceğiniz evraklar tam ve gerçek olmalıdır.
Eğer pasaportunuzda önceden almış olduğunuz bir Schengen vizesi varsa, Danimarka vizesi almanız daha kolay olacaktır. 
Danimarka, AB’ye komşu ülkeler için 2004 yılında başlatılan bir program ile “Komşuluk Programı” başlatmıştır. Buna göre Türkiye de dahil olmak üzere bazı AB komşusu ülkeler barış ve refah ortamı yaratmak gibi nedenlerle bu programa dahil edilmiştir.

Danimarka Turist Vizesi işlemleri ve diğer Vize başvurusu  formu nuz için farklı prosedürler gerekebilir.

VİZENİZ OLUMLU SONUÇLANDIKTAN SONRA

Danimarka vizesi başvurusunda baştan değil, vizeniz onaylandıktan sonra vizeyi almaya giderken yanınızda götürmeniz gereken evraklar vardır. Bunlar: Danimarka’da bulunduğunuz sürece harcamalarınızı karşılayabileceğiniz kaynakları ibraz etmek, seyahat sağlık sigortası (30.000 Euro teminatlı), pasaportunuzun geçerli olması ( en az 6 aylık süreli) ve gidiş dönüş uçak biletlerinizin olması gerekmektedir.
Vize ve oturum başvurularını yaparken şahsen başvuruda bulunmalısınız.

DANİMARKA nın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Danimarka Büyükelçiliği Adresi: Mahatma Gandhi Caddesi 74, Gaziosmanpaşa Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 446 6141 (vize bölümü)
Vize başvurusunda bulunmak ve verilen vizeyi almak için çalışma saatleri:
P.tesi ve Perşembe günleri arasında saat 9:00 ve 12:30 arasındadır.
Vize bölümünü P.tesi ve Perşembe günleri arasında 15:00 ve 16:00 saatleri arasında arayabilirsiniz. Sorularınıza Türkçe veya Danimarkaca cevap verilecektir.

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Meygede Sokak No: 2, Bebek İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 359 19 00

Danimarka İzmir Konsolosluğu Adresi: Akdeniz Cad. No: 1/702 Pasaport İzmir Türkiye
Tel: +90 (232) 489 54 01

Bu yazı 61206 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  03 Ocak 2014

  Evrakları toparlayıp getirirseniz yardımcı olabiliriz. şirket evrakları, izin dilekçesi, şirket antetli kağıdına dilekçe eksiktir. Vukuatlı nüfus kayıt örneğide eklemeniz gerekir. Gerekli evraklara 0 533 459 34 00 dan ulaşabilirsiniz.

 2. Vize.net | Yanıt
  03 Ocak 2014

  Merhabalar, ne iş yaptığınızı belirtirseniz yardımcı olabiliriz.
  İşveren, çalışan, emekli olmanıza göre evraklar değişiklik göstermektedir. Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

 3. Cem Ozkur
  20 Aralık 2013

  Danimarkalı kız arkadaşımla 2 yıldır birlikteyiz ve her ay geliyor Türkiye’ye. Şimdi ben gitmek istiyorum. Şu anda hazırladığım evrakların listesini yazayım ve eksik olanı bana söyleyebilirmisiniz?
  -Davetiye ( Kız arkadaşımın babası (Öğretmen) ve annesi (Hemşire) yazdı. ingizlice olarak ve danca)
  -Pasaport ( 10 yıllık )
  -Pasaport ve vize için fotoğraf
  -Maaş bodrosu ( Son 4 aylık )
  -Banka hesap özeti ( Son 4 aylık )
  -Kredi kartı fotokopileri
  -Seyehat sağlık sigortası (30.000 teminatlı)
  -Vize Başvuru formu

 4. mehmet kaplan
  11 Aralık 2013

  merhaba :ben mehmet danimarka ya gitmek için ilk basvurm olacak ve turst olarak gitmek istiyorum 1 ay kalmak istiyorum acaba nasil evrak lazim 

 5. Vize.net | Yanıt
  25 Kasım 2013

  kızınızdan gelen davetiye ile sizin http://www.vize.net/danimarka-vizesi.html sayfamızda yazan evraklarınız ve içinde bakiye bulunan banka hesap detayınız yeterli olucaktır.Konuyla ilgili acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 6. Necati Özalp
  05 Kasım 2013

  Merhaba eşim danimarkaya kızımı doğumdan dolayı ziyarete gidecek daha evvel almanya ve finlandiya gitti.Shengen vizesi aldı.davetiye geldi.ben emekliyim.Kendime ait evrakları ve eşimin evraklarını tamamlıyorum.Eşimin oradaki  masraflarını ben ve damadım karşılayacak.nankaya para yatırma zorunluluğu varmı.Bende geçen sene nisan ayında danimarkaya servis[hizmet ]pasaportu ile gittim.Kendim ankara il genel meclis üyesiyim.Vede emekliyim.

 7. Vize.net | Yanıt
  02 Ekim 2013

  eşinizin işveren yada çalışan olmasına göre evrakları ve sizden gelen davetiye ve buna ek olarak eşinizin tapu, araç ruhsatı ve içinde bakiyeli banka hesap cüzdanı gibi evraklarını toparlarsanız acentamız başvuru için yardımcı olmaktadır. Gerekli evrak ve detaya 0 533 459 34 00 nolu ofis cebimizden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz