Bulgaristan

                                                                                      Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Göçmenlik VizesiBulgaristan (resmi adıyla Bulgaristan Cumhuriyeti), Balkanlarda bulunan, Romanya, Sırbistan, Makedonya, Yunanistan ve Türkiye nin sınır komşusu olan bir ülkedir.

Bulgaristan, Umumi (lacivert) ve Hususi (yeşil) pasaport sahibi Türk Vatandaşlarına vize uygularken, Diplomatik (kırmızı) ve Hizmet (gri) pasaport sahiplerinden vize istememektedir.

VİZE BAŞVURULARI İÇİN İSTENEN BELGELER

Ticari vize işlemleri için gerekli olan belgeler: Firmanın imza sirküleri, Ticaret Odasından alacağı faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesinin fotokopisi, vergi levhasının fotokopisi, SSK belgesi, aşağıda detayları belirtilen davet mektubu ve firmanın antetli kağıdına Büyükelçiliğe hitaben yazılmış bir dilekçe gerekmektedir. Ticari vize alabilmek için orjinal Yeşil Davetiye ve turistik vize alabilmek için Sarı Davetiye almak gerekmektedir. Davetiyeler, Bulgaristandaki Ticaret Odasından alınmalıdır. Sık sık ticari amaçlı Bulgaristan a seyahat edenlerin çok girişli vize alabilmeleri için, iş ilişkilerinin sürekli olduğunu gösteren banka ve gümrük belgesi ibraz etmeleri gerekmektedir.  Bulgaristan da şirketi olanların ise firma ve ofisinin kurulmasından itibaren en az altı ay geçmeli ve faaliyet belgesi, vergi levhası ve gümrük belgelerini göstermeleri gerekmektedir.

 Yeşil Pasaport Belgeleri ve vize formu bilgileri tamamalanmış olmalıdır.

Bulgaristan Transit Vizesi İşlemleri

Turistik amaçlı vize başvuruları için gerekli olan belgeler: Turistik vize alabilmeniz için öncelikle uçak ve otel rezervasyonlarınızın olması gerekmektedir. Ayrıca ticari vizede olduğu gibi firmanızın detaylı bilgileri, SSK belgeniz ve son dört aylık prim bordronuz ve bir davet mektubu gerekmektedir.

Transit vize başvuruları için gerekli belgeler: Transit olarak gideceğiniz ülkenin vizesi gerekmektedir. Konsolosluğa hitaben yazdığınız dilekçe, ve pasaportunuzun geçerli olması da gerekli olan şartlardandır. Schengen vizesi olanların, 5 güne kadar Bulgaristan üzerinden vizesiz transit geçişi mümkündür (Lacivert Pasaport sahipleri için). Schengen vizesi, AB ülkeleri vizesi veya İsviçre ve Lihtenştayn vizesi veya ikametgahı bulunmayan Lacivert Pasaport sahibi Türk Vatandaşlarının, Bulgaristan Transit Vizesi alabilmeleri için başvurmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Eğer Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapmak isteyen Lacivert Pasaport sahibi kişilerin tek girişli Schengen vizeleri var ise, sadece o ülkeye giderken Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapılabilir (kara yolu ile). Dönüşte Bulgaristan üzerinden aynı şekilde transit geçebilmek için ya Bulgaristan Transit Vizenizin olması ya da çok girişli Schengen Vizenizin olması gerekmektedir.
Bulgaristan Oturuma izni vizesi için gerekli belgeler: Vize D olarak adlandırılan Oturum Vizesi alabilmek için istenen belgeler: Bulstat Kartı, şirket sahibi olanların firma faaliyet belgesi, kuruluş belgesi, işçi listesi (en az 10 sigortalı işçi çalışmalı), Bulgaristan Ticaret Odası belgesi, firma hesap cüzdanı (Bulgaristan bankasından alınmış) gerekmektedir. Ayrıca, ortaklar için kira sözleşmeleri, hesap cüzdanları ya da maaş bordroları, pasaport fotokopileri ve Konsolosluğa hitaben yazılan dilekçe gerekmektedir.

BULGARİSTAN VİZE BAŞVURULARINDA ÖNEMLİ NOTLAR

Türkçe ve İngilizce hazırlanmış başvuru formlarından tek bir form doldurmanız yeterlidir. Seyahat acentaları kullanarak yaptığınız başvurular kabul edilmeyecektir. Başvuruyu bizzat kendiniz yapmalısınız. Ekspres vize uygulaması vardır ancak ücreti yüksektir. Normal başvurular 7 günde sonuçlanırken, ekspres başvurular 4 günde sonuçlanabilir. Her başvuru için istenen 1 adet vesikalık fotoğrafın arka fonu beyaz ve biyometrik ölçülerde olması gerekmektedir. Bulgaristan ziyaretinizden önce uluslararası sürücü belgesine sahip olmanız ve süresini kontrol etmeniz gerekmektedir. Bulgaristana girdikten sonra iki gün içerisinde (48 saat), bulunduğunuz adresi yazılı olarak, yabancı uyruklu kişilerin idari denetimini yapan makamlara bildirmelisiniz.

BULGARİSTAN ın TÜRKİYE TEMSİLCİLİKLERİ

Bulgaristan Büyükelçiliği İrtibat Bilgileri:
Adres: Atatürk Bulvarı No: 124 Kavaklıdere Ankara Türkiye
Tel: +90 (312) 467 19 48
Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma günleri arası, 09:00 ve 13:00 saatleri arasındadır.

Bulgaristan Konsolosluğu İrtibat Bigileri:
Adres: Ahmet Adnan Saygun Cad. No: 44 Ulus Levent İstanbul Türkiye
Tel: +90 (212) 281 05 42

Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma günleri arası, 09:00 ve 13:00 saatleri arasındadır.
Vize başvurularınız hafta içi 09:00 ve 12:00 arasında kabul edilmektedir. Vize işlemlerinde +90(212)2810542 numaralı telefonu arayarak randevu tarihi ve saati alabilirsiniz. Bu numara, çalışma günlerinde saat 14:00 ve 16:00 arasında açıktır.

Bu yazı 95576 kez okundu.

Etiketler: , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. Vize.net | Yanıt
  09 Aralık 2013

  Siz Türk vatandaşıysanız geçemezsiniz. Bulgar vatandaşı yada geçerli schengen yada Bulgaristan vizeniz varsa gidebilirsiniz.

 2. ibrahim polat
  08 Aralık 2013

  ben eşim bulgar vatandaşı biz türkiyeden evlendik evlik cüzdanımızla eşimle sınırdan ve konsoluğa uğramadan pasaportumla sınır kapıdan geçe bilirmiym bana  cevap verin gsm 0532 710 87 65  lütfen bildirin
   

 3. Vize.net | Yanıt
  03 Ekim 2013

  İşveren, çalışan yada emekli evraklarınızıda eklerseniz yeterli olmaktadır. 7 ile 10 gün arasında vize çıkmaktadır. Gerekli ervaklarınızı toparlarsanız Acentamızda başvuru için yardımcı olmaktadır. Gerekli evraklara ve Acentamıza 0 533 459 34 00 nolu ofis telefonlarımzdan ulaşabilirsiniz.

 4. sevinç kara
  02 Ekim 2013

  Davetiyede” tüm masraflar davet eden tarafından karşılanıyor”yazıyor,2 ayrı bankadan güncel bakiye formu aldım:1650 ve 1100=2750 tl.Bu vize başvurusu için yeterli olur mu?03.10.2013te başvurursam kaç günde cevap alabilirim?tşkrlr,

 5. Vize.net | Yanıt
  06 Eylül 2013

  Schengene dahil değil ama schengen vizenizle vizenizdeki kalış süresi kadar gidip kalabiliyor yada Transit geçebiliyorsunuz.

 6. Vize.net | Yanıt
  06 Eylül 2013

  Alacağınız vize + 6 ay süresinin olması gerekir. 6 aylık vize alacaksanız 6 + 6 ay olması gerekir.

 7. RAMAZAN BARAN
  31 Ağustos 2013

  merhaba arkadaşlar bulgaristan şengele tabi değilmi sınır kontrolleri yapılmaktadırmı ordan avrupaya geçebilirmiyim
  teşekkürler
   

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz