Amerika Vize İşlemleri

Amerikan Vizesi

Amerikan Vize İşlemleri
ABD VİZESİ, Göçmen Olmayan Vize (turistik amaçlı vize) ve Göçmen Vize olmak üzere ikiye ayrılır. Göçmen amaçlı olmayan vizelerde fazla bir detay yoktur. Turistik amaçlı vizelerde bu amacınızı belirterek başvurunuzu yapmanız ve ona göre bir form doldurmanız gerekmektedir.
Doldurmuş olduğunuz bu forma göre size turistik vize verilir ve sadece bu amaçla kullanabilirsiniz. Ayrıca ABD’ye çalışma amacıyla, evlilik amacıyla, öğrencilik amacıyla vb. gidiyorsanız, ona göre farklı formlar doldurmanız gereklidir.
Mesela bir Amerikan firmasında çalışıyorsanız ve firmanız size oraya kısa süreli bir eğitim için gönderecekse, Konsolosluk sizden farklı evraklar talep edecektir, göçmen olmayan başvurunuzu yaparken şirketinizden destek bekleyecektir (şirketiniz sizden neler bekliyor, bu firma kim, orada ne gibi bir eğitim alacaksınız vb.).
Evlilik veya nişan söz konusuysa, buna göre evraklar sizden talep edilecektir. Nişanlınız kim, orada nerede oturuyor, ne iş yapıyor gibi soruların yanıtlanması beklenecektir.

Amerika Vize Başvurusu nun Reddedilmesinin
Nedenleri Neler Olabilir ?
amerika_vizesi

Eğer bir işiniz yoksa ve çalışmıyorsanız, maddi gelirinizi belgeleyemiyorsanız büyük bir ihtimalle vize başvurunuz reddedilecektir. Çünkü ABD’nin görmek istediği şey, öncelikle bu seyahati yapabilecek ve orada bulunduğunuz sürece size yetebilecek maddi gücünüzün belgelenmesi olacaktır.Ayrıca geçmişinizde herhangi bir yasa dışı olaylara karışmış olmak, herhangi bir mahkumiyet olması halinde Konsolosluk’ta soru işaretleri oluşacaktır. Tüm bunların dışında, Konsolosluklar hiçbirimizin bilemeyeceği nedenlerle de vize başvurunuzu redededebilirler.Vizenizin reddedilmesi halinde ister bir sonraki ay, isterseniz bir kaç yıl sonra tekrar vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Çünkü vizenizin bir defa reddedilmesi, bir daha alamayacağınız anlamına gelmiyor.Ancak bu süre içerisinde durumunuzu değiştirmemişseniz, yapacağınız başvurunun hiçbir faydası olmayabilir.
Eğer reddedilme sebebinizi biliyorsanız ve mesela işiniz ve geliriniz olmadığından dolayı reddedilmişseniz, daha sonraki yapacağınız başvurunuzda bu sebebin ortadan kalkmış olması ve çalışıyor olmanız, vize başvurunuzun kabul edilmesini sağlayabilir.

ABD VİZESİ MÜLAKATINIZI KOLAYLAŞTIRACAK DETAYLAR

Öncelikle zamanında orada bulunmanız gerekiyor. Bu görüşme esnasında, görüşmeyi yaptığınız görevliyi, ABD’de bulunduğunuz esnada kaçak bir iş yapmayacağınıza ve kaçak yollarla orada kalmayı planlamadığınıza ikna etmeniz
gerekiyor. Sorulan sorulara açık net ve kısa cevap vermek, fazla düşünmeden şüpheli cevaplar vermemek gerekir.Mülakatta sorulacak sorular aşağı yukarı bellidir. Nereye gideceğiniz, niye gideceğiniz, kimde veya nerede kalacağınız, orada tanıdığınız birisi var mı, orada yaşayan akrabalarınız var mı gibi seri sorular gelecektir. Bunları cevaplarken kısa, net ve kendinize güvenir şekilde cevaplamanız gerekir.
Mutlaka İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Konsolosluklar da bu durumun farkındalardır. Onlar size kendi ülkelerine giderken yardımcı olmakla mükelleftirler. Bu yüzden siz de sorulan sorulara Türkçe cevap verebilirsiniz.
Amerika vizesi almadan önce pasaportunuzda Kuba vizesi veya giriş çıkış yaptığınıza dair bir belge varsa, ABD için vize alamıyor ve pasaportunuzda bulunan ABD vizeniz iptal ediliyor. Ayrıca İran veya Afganistan gibi bazı
ülkelere girişiniz olduysa, Amerikan vizesi başvurunuzda bu seyahatleri neden yaptığınız, orada kimlerle görüştüğünüze dair detaylı bilgiler vermeniz gerekecektir.
Açık olarak beyan edilmese de, bazı ülkelere giriş için almış olduğunuz vizelerin pasaportunuzda bulunması, Amerikaya Vize almanızı da kolaylaştırabilir. Örneğin son aylarda almış olduğunuz bir Şengen vizesi veya
İngiltere vizesi bulunması, bu anlamda bir güven yaratacak ve ABD vizesi almanızı kolaylaştırabilecektir.

ABD VİZESİ BAŞVURU FORMU ÇEŞİTLERİ

Amerika Vize İşleri ve ABD vizesi başvuru formları farklı amaçlar için alınmalarına göre oldukça çeşitlidir. Ama en çok kullanılan turistik amaçlı formlarda 156 denilen bir form doldurulur. Bu form çok basit anlamda sizin aklınızdaki kimlik bilgilerini, adresinizi, maddi durumunuzu, gideceğiniz yerdeki kişi veya adres bilgilerini vb. gibi detayları bildirmeniz gereken bir formdur. Ayrıca 16 – 45 yaş arasındaki erkeklerin doldurması gereken 157 formu vardır. Turistik vize başvurusu nın diğer vizelere göre daha çok olmasından dolayı bu iki form en sık doldurulması gereken formlardır.

TÜRKİYE’de OKUYAN ÖĞRENCİLERİN VİZE BAŞVURUSU

Türkiye’de okuyan öğrencilerin ABD vize başvurusu için turist vizesi için gerekli olan belgelere ilave olarak daha farklı belgeler istenmektedir. Çünkü Konsolosluk, gençlerin ABD ziyaretine daha şüpheyle yaklaşmaktadır. Bunun için yetkilileri, oraya yerleşme planı olmadığına dair, sadece gezi amaçlı gidileceğine dair inandırmak gerekiyor. Bu yüzden öncelikle okuldan alınması gereken öğrenci belgesi olmalıdır. Ayrıca bu seyahati yapacak maddi gücün bulunduğuna dair belgeleri, ailesinin maddi durumunu veya gelir durumunu gösteren belgeler şeklinde sunulabilir. Ailesine ait işyeri varsa onun vergi levhası, imza sirküleri ve ailesi tarafından yazılmış tüm masrafların ailesi tarafından karşılanacağına dair bir dilekçe ile başvurmalıdır.

Amerika Vize İşlemleriWORK & TRAVEL İLE AMERİKA’YA GİDERKEN NE TÜR VİZE ALINMALI

Work & travel ile ABD’ye giderken alınması gereken vize J1 denilen geçici çalışma vizesi ve ziyaretçi değişim vizesidir. Bu vizeyi alabilmek için Work & Travel’ın ön koşullarını taşıyor olmak gereklidir. Bunlar; öğrenci olmak, en az orta seviyede ingilizce bilmek, 18 yaşın üzerinde olmak, programda 30 üst yaş sınırı olmasına rağmen, Konsolosluk 25 yaş sonrasında geçmişini daha fazla sorgular. Her öğrenci yle mülakat yapılır, okuldan transkript istenir ve not ortalamasının en az 2 olması beklenir. Not ortalaması 2 nin altındaysa, Amerika Konsolosluğu ikna edecek artı şeyler söylemesi gerekir.

ABD’nin TÜRKİYE’deki TEMSİLCİLİKLERİ BİLGİLERİ

Ankara
Ankara Amerikan Büyükelçiliği Adres: Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere, 06100 Ankara –Türkiye
Tüm vize hizmetleri için telefon numarası +90 (312) 455 5555
Amerikan Vatandaşlık Hizmetleri çalışma saatleri: Pazartesi – Perşembe günleri 8:30 – 12:00
Göçmen Vizesi Hizmetleri: Pazartesi – Perşembe günleri 10:30 – 12:00
Göçmen Olmayan Vize Hizmetleri: Pazartesi – Perşembe günleri 16:00 – 17:00

İstanbul

İstanbul Başkonsolosluğu Adres:Kaplıcalar Mevkii Sokak No:2 İstinye 34460 İstanbul – Türkiye
Tel: +90 (212) 335 9000
İstanbul Başkonsolosluğu’nda göçmen vize hizmetleri verilmemektedir. Sadece göçmen olmayan vize ve ABD vatandaşlık hizmetleri verilmektedir.

Adana
Adana Konsolosluğu Adres: Girne Bulvarı No:212 Güzelevler Mah. Yüreğir, Adana – Türkiye
Tel: +90 (322) 346 6262
Adana Konsolosluğu’nda sadece ABD vatantaşlık hizmetleri verilmektedir.

İzmir
İzmir Konsolosluk Temsilcisi Tel: +90 (232) 464 8755
Bu temsilcilikte genellikle Amerikan vatandaşlarının pasaport yenileme işlemleri, kayıt işlemleri , noter hizmetleri vb. gibi hizmetler verilmektedir.

GÖÇMEN OLMAYAN VİZE BAŞVURU HUSUSLARI

Gitmek istediğiniz tarihten 6 – 8 hafta önce başvuruda bulunmanız gerekmektedir. (pasaportunuzu yenilediyseniz ve süresi halen geçerli olan ABD vizeniz eski pasaportunuzda kaldıysa tekrar başvuruda bulunmanıza gerek yok.
Sadece iki pasaportu da taşımanız gereklidir.)
14 yaş altı veya 79 yaş üstü kişilerin ya da acil durumlar için başvuranların
dışında herkesin şahsen başvuruda bulunması için randevu alması gerekmektedir. Acil durumlar için acil durumunuzu kanıtlayan belgeyi Ankara için +90 (312) 466 15 86, İstanbul için +90 (212) 335 9094 numaralı faksa göndermeniz gerekmektedir.
Vize için başvuru ücreti olan 131 doları bir Fortis Bank şubesine yatırmalı ve dekontunuzu görüşmeye gelirken yanınızda getirmelisiniz. Randevu ücreti olan 20 doları ödeyerek +90 (212) 340 4444 numaralı vize bilgiservisini arayarak randevu alabilirsiniz. Başvuru formunu doldurunuz. (isterseniz internet üzerinden de bu formu doldurabilirsiniz).
Vize başvurusu için gerekli olan fotoğrafı, istenen özelliklerde çekebilen stüdyolarda çektirmeniz daha yararlı olacaktır.
En az altı ay geçerli olan bir pasaport ile başvurmalısınız (tarafınızdan imzalanmış olmalı)
Ekonomik, ailevi ve sosyal belgeler.

ABD GÖÇMENLİK

ABD göçmen vizeleri üç şekilde alınabilir.

1. Green card çekilişi yoluyla,
Her yıl, Greencard çekilişi için ABD tarafından 55,000 göçmen vizesi düzenlenmektedir. Bu vize çekilişi için başvurular 2 Ekim ve 1 Aralık arasında gerçekleşmektedir. Bu başvurular, ister bir danışman kuruluş tarafından, isterse de ABD’nin kendi web sayfası üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

2. Birinci derece akraba aracılığıyla,

Bu şekilde yapılan göçmen başvuruları için, ABD’de bulunan birinci dereceli akrabanızın I-130 formu doldurarak akrabalık derecenizi kanıtlaması gerekmektedir.
Bunun için başvuruda bulunan yakının ABD vatandaşı veya ABD’de ikamet ediyor olması gereklidir. Vize düzenlenecek şahısların yakınlık derecesi:

 • Eş,
 • Evlenmemiş 21 yaşın altındaki çocuklar,
 • 21 yaşın üzerindeki evlenmemiş çocuklar
 • Evli ve herhangi bir yaşta olan çocuklar,
 • Sponsor 21 yaş üzerindeyse, kız veya erkek kardeşler,
 • Sponsor 21 yaş üzerindeyse, anne baba.

3. Bir işveren aracılığıyla,

Eğer ABD Göçmen vizesi alacaksanız, bunu ABD’de bulunan bir işveren aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için USCIS, I-140 formunu onaylamalıdır.

EB-1 öncelikli çalışanlar için düzenlenen vize: sporcular, bilim adamları, üst düzey çalışanlar vb.
EB-2 ayrıcalıklı kabiliyetleri olan profesyonel çalışanlar için düzenlenen vizedir. Ressamlar tıp doktorları vb.
EB-3 Uzmanlar ve profesyoneller. Lisans diploması sahibi, en az 2 yıllık deneyime sahip çalışanlar
EB-4 Özel göçmenler, din adamları, ABD Devleti eski görevlileri vb.

Bu yazı 139951 kez okundu.

Etiketler: , , ,

Diğer Yazılar

Yorumlar
 1. lalso
  27 Ağustos 2013

  Amerika vizesini almak cok zor, gercekten ogrenci olarak gitmek istedim, ama geri donebilecegime ikna edemedim,  ucak donus biletim bile alinmasina ragmen, konsoloslukta da bunu gormelerine ragmen, arsalarimizi, maddi durumumuzun iyi ve yeterli oldugunu gormelerine ragmen, ielts scroumun 7 olmasini ve iyi bi liseden mezzun olmami gormelerine ragmen, almayabiliyorlar:(

 2. Vize.net | Yanıt
  13 Ağustos 2013

  resmi olarak bir şirkette çalısıp o evraklarla başvuru yapmanız en sağlıklı sonucu size verir.

 3. Vize.net | Yanıt
  13 Ağustos 2013

  turistik olarak gitmek herzaman daha kolaydır.

 4. yakup vefa
  20 Temmuz 2013

  Merhaba
  2005-2010 arasi amerikada ogrenci olarak bulundum’ 2010 fall donemi okulla iliskimi kestim yeni donem kaydimi yaptirmadim ve 2 sonrasindada turkiyeye dondum. kesinlikle deport veya out of status gibi bi durumla karsilasmadim. yani ulkeyi kendi istegimle terkettim. suanda turkiyedeyim ve usa yi oradaki arkadaslarimla gorusmek amaci ile tekrar ziyaret etmek istiyorum. daha once abd vizem olup yasal olmayan hicbiseye bulasmamis olmam ve ulkeme okulla iliskimi kestikten sonra kendi istegimle donmus olmam vize almami kolaylastirirmi ? suanda biyerde calismiyorum fakat banka hesabimda yeteri kadar para gosterebilirim ve gerekirsede yine bir sirkette calistigima dair evrak vs ayarlayabilirim.
   

 5. Rufat Nuriev
  19 Temmuz 2013

  Yorumladığınız için teşekkürler. Maddi durumum iyi. Ögrenci olarak gitmekmi kolay yoksa turistik amaçlımlı?

 6. Vize.net | Yanıt
  27 Haziran 2013

  Siz değil o yazıyı çalıştığınız şirket tarafından yazılması gerekmektedir.Bu yazıda gidiş dönüş tarihlerinizin adınızın yapmış olduğunuz görevle birlikte o tarihler arası izinli olduğunuzu belirtmesi yeterlidir.İsterseniz toplayın evrakları size vize konusunda yardımcı olalım.Acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz.

 7. Vize.net | Yanıt
  27 Haziran 2013

  Topladdığınız evraklarla birlikte acentamıza gelirseniz size randevu konusundada yardımcı olabiliriz.Acentamıza 02122407045-05334593400′dan ulaşabilirsiniz

Yorum Yapın
Adınız Soyadınız
Yorumunuz
Email Adresiniz